Подобряването на позицията на земеделските стопани във веригата за доставка

...
Подобряването на позицията на земеделските стопани във веригата за доставка
Коментари Харесай

Министър Тахов: Подобряването на позицията на фермерите във веригата за доставка на храни е приоритет за България

Подобряването на позицията на земеделските стопани във веригата за доставка на храни е измежду целите на Република България в региона на селското стопанство. Това съобщи доктор Георги Тахов пред Съвета на Европейски Съюз по земеделие и риболовство в Брюксел.

„ Необходимо е прецизиране на текстовете за договорите сред аграрни стопани и купувачи, преобразяване на писмените контракти в общо обвързване, както и въвеждането на наложителни механизми за медиация сред фермерите и купувачите “ , сподели министър Тахов в границите на спор за изменение на Регламента за общата организация на пазарите.

В позицията на България се предлага размерът на финансовата помощ за групи и организации на производители, разнообразни от бранша на плодовете и зеленчуците, да бъде увеличена на 10% от цената на предлаганата на пазара продукция.

По тематиката за възстановяване на зелената архитектура на Общата селскостопанска политика, министър Тахов уточни, че в тази посока би могла да се планува опция заплащането да надвишава обезщетителния темперамент , като обезпечава спомагателен тласък за фермерите.

Промените в екологичните задължения би трябвало да са ориентирани към обективни финансови тласъци, които да се дават на фермерите на основата на дейно измерими по ясна методика действия от изгода за околната среда и обществото , сподели министър Тахов. Той акцентира нуждата от по-голяма еластичност при обмисляне на агроекологичните задължения, с цел да се увеличи успеваемостта на стратегическите проекти.

С оглед идното преразглеждане на ограниченията по Споразумението за асоцииране с Украйна, министър Тахов акцентира, че за България е от значително значение да се договорят еквивалентни стандарти за произвеждане на селскостопански артикули и ефикасни защитни ограничения и защитни клаузи във връзка с продуктите, които са чувствителни за пазара на Европейски Съюз или на обособените страни членки.

Министърът на земеделието и храните посочи нуждата да има деен мониторинг и да бъдат заложени работещи принадлежности, които да бъдат задействани навреме, при нужда от отбрана на европейския пазар.

„ Призоваваме Комисията да схване уравновесен и резистентен метод, който регистрира потребностите на земеделския бранш в Европейски Съюз “ , добави министърът на земеделието и храните.

По време на спор за нуждата от по-ефективна битка с нелоялните търговски практики и попречване на злоупотребата с преобладаваща позиция във веригата за доставка на храни, министър Тахов съобщи поддръжка за предлагането за осъществяване на разбор и съвещания от Европейската комисия със аграрни производители и други заинтригувани страни.

„ Трудът на фермерите би трябвало да бъде заплатен и предпазен по веригата за доставки, с цел да се резервира техният занаят и жизнеспособността за гарантиране на хранителната сигурност в страните ни “ , сподели министър Тахов.

Новият план на Бюджет 2025 година ще бъде импортиран до 14 февруари в Министерски съвет

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР