Станимир Апостолов: Моите цели са справедлива Наредба за преместваемите обекти и възкресяване на стадион „Черноморец” като емблема на Бургас
Подкрепете ни с номер 22 в бюлетината за общински съветници, приканва Апостолов
Станимир Апостолов е лидер на листата за общински съветници на партия КОД (Консервативно обединяване на десницата) в Бургас. Той е добре познато лице, защото в последните два мандата бе зам-председател на Общинския съвет, зам.-председател на непрекъснатата Комисия по бюджет и финанси и член на непрекъснатите Комисии по правни въпроси и спорт. В най-тежките интервали от Коронавирус пандемията прокарваше докладни с облекчения за бизнеса. Апостолов постоянно е защитавал концепцията, че стадион „ Черноморец ” би трябвало да бъде съживен. Битка, която още не е завършила.
- Г-н Апостолов, огромна част от бизнеса в Бургас се състои от дребни и междинни търговци. Как ще подкрепите техните претенции в идващия мандат, в случай че бургазлии още веднъж Ви иберат за общински консултант?
-Когато изборите наближат, всички стартират да приказват, че ще поддържат дребния и междинен бизнес. Изважда се клишето “намаляване на административната тежест ”, само че по-късно този ангажимент сякаш отпада. Факт е, че в края на мандата си последният Общински съвет одобри Наредба за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи действия, която на процедура блокира бизнеса. Тя беше формирана без да се вземе под внимание мнението на браншовите организации и без да се употребява опитът на администрацията. Имаше остаряла разпоредба, която с промени в посока облекчение на бизнеса, можеше да е доста по-приложима. В последна сметка обаче бе призната нова, която предстоящо разгневи бизнеса, и сега Административният съд би трябвало да се произнесе по нея. Най-вероятно и тя като всички предхождащи я ще падне.
- Как си представяте тази разпоредба, тъй че да е работеща за дребния и междинен бизнес?
-За да имаме качествени наредби, те би трябвало да бъдат направени в разговор с жителите, които ще обслужват. Добрият образец в Бургас е приемът в първи клас. Тогава бяхме първата община, която сътвори Наредба за електронен банкет, а в този момент е мултиплицирана в другите по-големи градове. Но тя беше направена в разговор с наставнически организации и с организации на учителите. Администрацията и Общинският съвет организираха над 100 срещи. И в последна сметка рекомендациите от всички тях бяха взети под внимание, тъй че излезе качествена разпоредба, която не търпи промени в последните 6 години. Докато тази, касаеща дребните и междинни търговци, беше тъкмо противоположното - нямаше разговор с бизнеса, нямаше разговор с администрацията. Единствен срещу нея в Правната комисия на Общински съвет бях аз, само че моите причини не бяха почетени, тъй като бях самичък. Сега наредбата е в съда и напълно скоро ще излезе решение, което значи, че тази разпоредба би трябвало да бъде изменена и то с разговор.
-Какви облекчения съгласно Вас би трябвало да се вкарат за сезонните обекти в Бургас?
-Има неща, които натоварват бизнеса. Едно от тях са сезонните позволения за схемите за разполагане на маси и столове, за които всяка година дребният бизнес заплаща такси, даже когато смяна няма. Според мен схемите би трябвало да се актуализират само при промяна на броя на масите и когато има смяна на остарялото настоящо състояние. Освен това последната разпоредба не разрешава нещо доста значимо - автоматизирано продължение на договорите на тези, които са развивали дадена комерсиална точка и са създали вложения. Търговските точки не са единствено колички за сладолед. В Морската градина има нови заведения, в които са вложени хиляди левове, с цел да имат привлекателен тип. И те в този момент действително могат да изгубят тези вложения. Затова моето предложение беше всеки търговец, който е работил 5 години на даден обект и е бил правилен към общината – плащал е всички налози, не е имал нарушавания, да може да употребява автоматизирано възобновяване на контракта си с още 5 години. Защото другият прийом, по който се отдават тези точки, е конкурс, който позволява 10 години. И фактически имаме търговски точки в Морската градина, които са отдадени за толкоз. Така част от търговците са неравнопоставени.
-Могат ли дребните и междинни търговци да разчитат, че във Ваше лице ще имат общински консултант, който е отворен за разговор и схваща проблемите и борбите им?
-Аз ще бъда техния глас, защото четири години съм работил на сходен обект и ги разбирам чудесно. Освен това съставлявам най-старата организация, защитаваща тези търговци, защото съм районен ръководител за Бургаска област на Съюза за стопанска самодейност. А за всеки десен човек стопанската самодейност е преди всичко и би трябвало да се подтиква.
Както в последния, по този начин и в предния мандат постоянно съм бил на страната на търговците и от тяхно име съм внасял предложенията им. Въпросът е, че Общинският съвет постоянно е реагирал от позиция на силата. Никога не е приемал причини, не е влизал в разговор, с цел да се види кое е работещото решение. Защо? Защото постоянно зависи от съветниците в него. Затова в бъдещия мандат в Общинския съвет би трябвало да влязат повече хора като мен и сътрудниците ми от листата на КОД. Така гласът на дребните и междинни търговци ще се чува по-силно.
-Има основни оферти на общинската администрация, по които единствено Вие сте дали своят вот срещу. Едно от тях е построяването на арехологически кампус в бургаските Минерални бани. Защо?
-В началото на годината се одобри проект за развиване на парк „ Минерални бани ”, който планува неговото разширение и в допълнение залесяване. Идеята е райониране на: лесо парк, историческа част, където се правят разкопките, и създаване на учебен кампус за студенти от европейски страни, които да организират стажовете си по археология там. Всичко това е доста добре, само че става за сметка на някогашната къпалня, на някогашните басейни в Минерални бани. Навремето там имаше огромен басейн с олимпийски размери, както и по-малък басейн с кула за скокове на вода. Тези къпални са построени в безусловно всички минерални бани в България и още ги има. Това е зона за спорт, за развлечения. Независимо че сега те не действат и са в доста неприятно положение, тази зона би трябвало да се развива по този метод. А кампусът може да бъде изнесен на друго място, да вземем за пример лесопарка и да бъде с екологични бунгала. Докато мястото на някогашната къпалня е най-логично да се отдаде на концесия и да бъде построен термален аквапарк. В Бургас нямаме аквапарк. Така ще могат да се съчетаят четири типа туризъм в едно – балнеотуризъм, развлекателен туризъм, исторически туризъм и морски туризъм. При състояние, че имаш плаж на 10 км, че си в Минерални бани, че имаш историческа забележителност даже по-добрият вид е да се работи и по двата плана. Нека да се създава територия за кампус, само че не на това място, а да се подтиква развиването на парк с водни атракции. Целта е към него да могат да се развият дребни хотели и Банево, Ветрен и Минерални бани да станат един привлекателен втори център на туризма, а освен плажът на Бургас.
-Кои ще са Вашите дела в последващи я Общински съвет и свързани ли са със спортните бази?
-Аз се явявам като претендент и желая доверието на жителите за трети мандат. Неотменна идея за мен е запазването на спортното предопределение на бургаските футболни игрища. Няма град в Европа, в който да няма внушителен общински стадион. Във всеки град в Европа има храм, без значение дали е християнски или мюсюлмански, стадион и кметство. Това са трите здания, които наложително ги има. В Бургас за жалост стадионите са частни и главното ми предпочитание и претекст да стана общински консултант е да запазим базите и сагата със стадион „ Черноморец ” да се реши. В края на последния мандат се разплете тази с по този начин наречената Дупка в центъра на Бургас посредством разговор сред двете спорещи страни. По същия метод е време да се реши въпросът със стадиона. С разговор сред акционерите, кредиторите, тъй че да се стигне до развръзка в интерес на жителите на Бургас. А тя е стадион „ Черноморец ” да съществува, да бъде осъвременен и дружно със зала „ Арена Бургас ” и басейн „ Арена ОЗК ” да бъде третото спортно украшение в бургаската спортна инфраструктура. Защото бургаският футбол и бургаските жители го заслужават.
-Какви са усещанията Ви от листата на КОД Бургас, която водите? В нея сякаш има най- доста показани специалности - от лекари , през хора на изкуството , спортисти , предприемач и и хора в неравностойно състояние . З ащо бургазлии би трябвало да поддържа т Вас и сътрудниците Ви?
-КОД се явява за първи път на локални избори, само че ние като демократи сме остарели биткаджии, не сме новобранци в политиката. И по тази причина 3/4 от нашата листа са представители на гражданската квота. Защото би трябвало нова сила, нова сила изобщо в политиката, нова сила в Общинския съвет. А тази сила ни дава гражданското общество, тъй като концепциите на жителите са болките на жителите и решенията ще дойдат от тях. Ние имаме както казахте най-всеобхватната листа. Кандидатите ни показват всички браншове на гражданското общество. Всички са експерти в своите области. Много от тях са публично познати и са горделивост за град Бургас, като: Милен Георгиев, Марина Змеева, доктор Лидия Дренчева, доктор Светослав Тодоров, доктор Георги Митев. Всеки един от листата е приет престиж в своята сфера и заслужава да му бъде гласувано доверие.
-Г-н Апостол o в, по какъв начин ще наградите бургазлии да Ви поддържат и за какво изобщо да излязат и да гласоподават?
-Бих призовал бургазлии да гласоподават, тъй като кметът предлага, само че Общинският съвет разполага. Която и да е добра концепция, на който и да е кмет, не може да бъде осъществена без решение на Общинския съвет. Най-важното е в Общинския съвет да влязат качествени хора, да влязат допустимо най-компетентните представители на всички тези разнообразни браншове на гражданското общество, с цел да могат да дадат най-добрире решения за Бургас. Защото Бургас го заслужава! Затова подкрепете ни с номер 22 в бюлетината за общински съветници.
Купуването и продаването на гласове е закононарушение!
Станимир Апостолов е лидер на листата за общински съветници на партия КОД (Консервативно обединяване на десницата) в Бургас. Той е добре познато лице, защото в последните два мандата бе зам-председател на Общинския съвет, зам.-председател на непрекъснатата Комисия по бюджет и финанси и член на непрекъснатите Комисии по правни въпроси и спорт. В най-тежките интервали от Коронавирус пандемията прокарваше докладни с облекчения за бизнеса. Апостолов постоянно е защитавал концепцията, че стадион „ Черноморец ” би трябвало да бъде съживен. Битка, която още не е завършила.
- Г-н Апостолов, огромна част от бизнеса в Бургас се състои от дребни и междинни търговци. Как ще подкрепите техните претенции в идващия мандат, в случай че бургазлии още веднъж Ви иберат за общински консултант?
-Когато изборите наближат, всички стартират да приказват, че ще поддържат дребния и междинен бизнес. Изважда се клишето “намаляване на административната тежест ”, само че по-късно този ангажимент сякаш отпада. Факт е, че в края на мандата си последният Общински съвет одобри Наредба за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи действия, която на процедура блокира бизнеса. Тя беше формирана без да се вземе под внимание мнението на браншовите организации и без да се употребява опитът на администрацията. Имаше остаряла разпоредба, която с промени в посока облекчение на бизнеса, можеше да е доста по-приложима. В последна сметка обаче бе призната нова, която предстоящо разгневи бизнеса, и сега Административният съд би трябвало да се произнесе по нея. Най-вероятно и тя като всички предхождащи я ще падне.
- Как си представяте тази разпоредба, тъй че да е работеща за дребния и междинен бизнес?
-За да имаме качествени наредби, те би трябвало да бъдат направени в разговор с жителите, които ще обслужват. Добрият образец в Бургас е приемът в първи клас. Тогава бяхме първата община, която сътвори Наредба за електронен банкет, а в този момент е мултиплицирана в другите по-големи градове. Но тя беше направена в разговор с наставнически организации и с организации на учителите. Администрацията и Общинският съвет организираха над 100 срещи. И в последна сметка рекомендациите от всички тях бяха взети под внимание, тъй че излезе качествена разпоредба, която не търпи промени в последните 6 години. Докато тази, касаеща дребните и междинни търговци, беше тъкмо противоположното - нямаше разговор с бизнеса, нямаше разговор с администрацията. Единствен срещу нея в Правната комисия на Общински съвет бях аз, само че моите причини не бяха почетени, тъй като бях самичък. Сега наредбата е в съда и напълно скоро ще излезе решение, което значи, че тази разпоредба би трябвало да бъде изменена и то с разговор.
-Какви облекчения съгласно Вас би трябвало да се вкарат за сезонните обекти в Бургас?
-Има неща, които натоварват бизнеса. Едно от тях са сезонните позволения за схемите за разполагане на маси и столове, за които всяка година дребният бизнес заплаща такси, даже когато смяна няма. Според мен схемите би трябвало да се актуализират само при промяна на броя на масите и когато има смяна на остарялото настоящо състояние. Освен това последната разпоредба не разрешава нещо доста значимо - автоматизирано продължение на договорите на тези, които са развивали дадена комерсиална точка и са създали вложения. Търговските точки не са единствено колички за сладолед. В Морската градина има нови заведения, в които са вложени хиляди левове, с цел да имат привлекателен тип. И те в този момент действително могат да изгубят тези вложения. Затова моето предложение беше всеки търговец, който е работил 5 години на даден обект и е бил правилен към общината – плащал е всички налози, не е имал нарушавания, да може да употребява автоматизирано възобновяване на контракта си с още 5 години. Защото другият прийом, по който се отдават тези точки, е конкурс, който позволява 10 години. И фактически имаме търговски точки в Морската градина, които са отдадени за толкоз. Така част от търговците са неравнопоставени.
-Могат ли дребните и междинни търговци да разчитат, че във Ваше лице ще имат общински консултант, който е отворен за разговор и схваща проблемите и борбите им?
-Аз ще бъда техния глас, защото четири години съм работил на сходен обект и ги разбирам чудесно. Освен това съставлявам най-старата организация, защитаваща тези търговци, защото съм районен ръководител за Бургаска област на Съюза за стопанска самодейност. А за всеки десен човек стопанската самодейност е преди всичко и би трябвало да се подтиква.
Както в последния, по този начин и в предния мандат постоянно съм бил на страната на търговците и от тяхно име съм внасял предложенията им. Въпросът е, че Общинският съвет постоянно е реагирал от позиция на силата. Никога не е приемал причини, не е влизал в разговор, с цел да се види кое е работещото решение. Защо? Защото постоянно зависи от съветниците в него. Затова в бъдещия мандат в Общинския съвет би трябвало да влязат повече хора като мен и сътрудниците ми от листата на КОД. Така гласът на дребните и междинни търговци ще се чува по-силно.
-Има основни оферти на общинската администрация, по които единствено Вие сте дали своят вот срещу. Едно от тях е построяването на арехологически кампус в бургаските Минерални бани. Защо?
-В началото на годината се одобри проект за развиване на парк „ Минерални бани ”, който планува неговото разширение и в допълнение залесяване. Идеята е райониране на: лесо парк, историческа част, където се правят разкопките, и създаване на учебен кампус за студенти от европейски страни, които да организират стажовете си по археология там. Всичко това е доста добре, само че става за сметка на някогашната къпалня, на някогашните басейни в Минерални бани. Навремето там имаше огромен басейн с олимпийски размери, както и по-малък басейн с кула за скокове на вода. Тези къпални са построени в безусловно всички минерални бани в България и още ги има. Това е зона за спорт, за развлечения. Независимо че сега те не действат и са в доста неприятно положение, тази зона би трябвало да се развива по този метод. А кампусът може да бъде изнесен на друго място, да вземем за пример лесопарка и да бъде с екологични бунгала. Докато мястото на някогашната къпалня е най-логично да се отдаде на концесия и да бъде построен термален аквапарк. В Бургас нямаме аквапарк. Така ще могат да се съчетаят четири типа туризъм в едно – балнеотуризъм, развлекателен туризъм, исторически туризъм и морски туризъм. При състояние, че имаш плаж на 10 км, че си в Минерални бани, че имаш историческа забележителност даже по-добрият вид е да се работи и по двата плана. Нека да се създава територия за кампус, само че не на това място, а да се подтиква развиването на парк с водни атракции. Целта е към него да могат да се развият дребни хотели и Банево, Ветрен и Минерални бани да станат един привлекателен втори център на туризма, а освен плажът на Бургас.
-Кои ще са Вашите дела в последващи я Общински съвет и свързани ли са със спортните бази?
-Аз се явявам като претендент и желая доверието на жителите за трети мандат. Неотменна идея за мен е запазването на спортното предопределение на бургаските футболни игрища. Няма град в Европа, в който да няма внушителен общински стадион. Във всеки град в Европа има храм, без значение дали е християнски или мюсюлмански, стадион и кметство. Това са трите здания, които наложително ги има. В Бургас за жалост стадионите са частни и главното ми предпочитание и претекст да стана общински консултант е да запазим базите и сагата със стадион „ Черноморец ” да се реши. В края на последния мандат се разплете тази с по този начин наречената Дупка в центъра на Бургас посредством разговор сред двете спорещи страни. По същия метод е време да се реши въпросът със стадиона. С разговор сред акционерите, кредиторите, тъй че да се стигне до развръзка в интерес на жителите на Бургас. А тя е стадион „ Черноморец ” да съществува, да бъде осъвременен и дружно със зала „ Арена Бургас ” и басейн „ Арена ОЗК ” да бъде третото спортно украшение в бургаската спортна инфраструктура. Защото бургаският футбол и бургаските жители го заслужават.
-Какви са усещанията Ви от листата на КОД Бургас, която водите? В нея сякаш има най- доста показани специалности - от лекари , през хора на изкуството , спортисти , предприемач и и хора в неравностойно състояние . З ащо бургазлии би трябвало да поддържа т Вас и сътрудниците Ви?
-КОД се явява за първи път на локални избори, само че ние като демократи сме остарели биткаджии, не сме новобранци в политиката. И по тази причина 3/4 от нашата листа са представители на гражданската квота. Защото би трябвало нова сила, нова сила изобщо в политиката, нова сила в Общинския съвет. А тази сила ни дава гражданското общество, тъй като концепциите на жителите са болките на жителите и решенията ще дойдат от тях. Ние имаме както казахте най-всеобхватната листа. Кандидатите ни показват всички браншове на гражданското общество. Всички са експерти в своите области. Много от тях са публично познати и са горделивост за град Бургас, като: Милен Георгиев, Марина Змеева, доктор Лидия Дренчева, доктор Светослав Тодоров, доктор Георги Митев. Всеки един от листата е приет престиж в своята сфера и заслужава да му бъде гласувано доверие.
-Г-н Апостол o в, по какъв начин ще наградите бургазлии да Ви поддържат и за какво изобщо да излязат и да гласоподават?
-Бих призовал бургазлии да гласоподават, тъй като кметът предлага, само че Общинският съвет разполага. Която и да е добра концепция, на който и да е кмет, не може да бъде осъществена без решение на Общинския съвет. Най-важното е в Общинския съвет да влязат качествени хора, да влязат допустимо най-компетентните представители на всички тези разнообразни браншове на гражданското общество, с цел да могат да дадат най-добрире решения за Бургас. Защото Бургас го заслужава! Затова подкрепете ни с номер 22 в бюлетината за общински съветници.
Купуването и продаването на гласове е закононарушение!
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ