По време на юбилейната среща на Валдайския дискусионен клуб Владимир

...
По време на юбилейната среща на Валдайския дискусионен клуб Владимир
Коментари Харесай

Путин очерта правилата на новия световен ред

По време на юбилейната среща на Валдайския спорен клуб Владимир Путин съобщи, че цивилизационният метод към интернационалните връзки ще разреши построяването на обективен международен ред. Президентът предложи шест съществени правилото за бъдещия международен ред. Какви?

В четвъртък в Сочи съветският президент Владимир Путин взе участие в пленарно съвещание на Валдайския интернационален спорен клуб. Беше юбилеен – двадесети следващ. В тази връзка президентът означи, че форумът „ препотвърждава високия статус на търсена и интелектуална платформа “.

„ Валдайските полемики постоянно са отражение на най-важните процеси на международната политика на XXI век в цялата им цялост и трудност “, сподели президентът, добавяйки, че през годините „ съществени, в случай че не големи, колосални промени са настъпили в Русия и в света “.

Путин сподели, че е прочел с интерес отчета на клуба за желанието да се показа облик на бъдещето. „ Това е изцяло естествено и разбираемо, изключително за една интелектуална среда. В ерата на трагични промени, когато целият прочут метод на живот се срутва, е доста значимо да осъзнаем накъде отиваме и какво желаеме да реализираме. И несъмнено, бъдещето се основава през днешния ден освен пред очите ни, само че и с нашите ръце “, сподели Путин.

Светът, към който Русия се стреми

Във встъпителните си думи съветският водач изброи шест точки, които разказват света, към който Русия се стреми.

Първо, би трябвало да има отворен и взаимосвързан свят, „ в който никой в никакъв случай няма да се опита да издигне изкуствени бариери пред общуването, творчеството и просперитета на народите “. „ Трябва да има среда без бариери “, съобщи изрично президентът.

Второ, Русия отстоява културното и цивилизационно многообразие като основа на универсалното развиване. В тази връзка би трябвало да бъде неразрешено „ налагането на която и да е страна или народ по какъв начин би трябвало да живеят, по какъв начин би трябвало да се усещат “.

Трето, би трябвало да има оптималната представителност - " никой няма право и никой не може да ръководи света за други или от името на други. " „ Светът на бъдещето е свят на групови решения “, сподели президентът.

Четвъртата точка, която президентът назова, е всеобщата сигурност и трайният мир, построен върху зачитането на ползите на всички: от огромни страни до дребни страни. А също и отхвърлянето на блоковия метод в интернационалните връзки, наследството от колониалната ера и Студената война.

Петата точка е правдивост за всички, тъй като „ на всеки би трябвало да бъде обезпечен достъп до богатствата на актуалното развиване, а опитите за ограничението му за която и да е страна или народ би трябвало да се смятат за акт на експанзия “.

„ Шесто. Ние сме за равенството, за разликата в капацитета на другите страни. Това е безусловно справедлив фактор. Но не по-малко справедлив е фактът, че никой към този момент не е подготвен да се подчинява, да слага своите ползи и потребности според от който и да било, и най-много от по-богатите и по-силните “, добави Путин.

По време на речта си президентът напомни, че в Концепцията за външната политика на Русия, призната тази година, страната се характеризира като самобитна държава-цивилизация. „ В нашето схващане цивилизацията е многостранен феномен. Разбира се, тя се пояснява по разнообразни способи. Имаше и намерено колониално пояснение: има някакъв „ цивилизован свят “, който служи като модел за другите, всички би трябвало да следват тези стандарти, модели, а тези, които не са съгласни, ще бъдат вкарани в „ цивилизацията “ с палката на „ образован “ стопанин. Тези времена, както преди малко споделих, отминаха и нашето схващане за цивилизация е напълно друго “, сподели президентът.

Според Путин нито една от цивилизациите не е по-добра или по-лоша от другата, „ те имат равни права като изразители на стремежите на своите култури и обичаи, на своите нации “. „ За мен да вземем за пример това са стремежите на нашия народ, на моя народ, от който имах щастието да стана част “, акцентира Путин.

Сред главните качества на държавата-цивилизация Путин означи многообразието и самодостатъчността. Според него всякакво обединяване е непознато на актуалния свят, всяка страна и общество желае независимо да развива своя път на развиване. „ Руската цивилизация не може да бъде сведена до един общ знаменател, само че не може и да бъде разграничена, тъй като съществува единствено в своята целокупност, в своето духовно и културно благосъстояние. Поддържането на мощното единение на такава страна не е лесна задача “, сподели президентът.

В същото време Путин акцентира, че цивилизацията не е универсална структура, една за всички - това не се случва, затова „ уважението към себе си следва от почитание, несъмнено, към другите, само че имаме поради и почитание от другите “. „ Ако всички се придържат тъкмо към това предписание, това ще обезпечи хармонично общуване и креативно взаимоотношение на всички участници в интернационалните връзки “, уверен е Путин.

Карабахският проблем

Темата на събитието на дискусионния клуб беше „ Справедлива многополюсност: по какъв начин да подсигуряваме сигурност и развиване за всички “. По традиция срещата беше модерирана от Фьодор Лукянов, шеф по научната работа на Валдайската фондация за развиване и поддръжка, основен редактор на списание „ Русия в световните въпроси “.

По време на отговорите на въпроси Путин разяснява обстановката в Нагорни Карабах, на чиято територия Азербайджан откри конституционния си ред, а непризнатата Нагорно-Карабахска република (НКР) разгласи преустановяване на съществуването си. Президентът напомни, че Русия неведнъж е предложила на своите арменски другари да реализират компромис.

„ Как? Връщане на пет района на Азербайджан и по този метод опазване на териториалната връзка сред Армения и Азербайджан. Но всякога нашите другари в Нагорни Карабах ни споделяха: „ Не, това ще сътвори избрани закани за нас “, сподели Путин.

Руският водач назова необичайно, че Армения не признава Карабах, който преди време разгласи своята самостоятелност. „ Но това беше решението. Но по-късно на договарянията в Прага те признаха Карабах за принадлежност на Азербайджан “, добави Путин. Така Армения „ качествено промени позицията си “ и „ беше въпрос на време по кое време и по какъв начин Азербайджан ще откри там парламентарен ред “.

" Какво може да се каже? Как другояче да реагираме на това? Армения го призна, само че какво да вършим? Кажете: не, не признаваме? Това са нелепости, нали? Това е някаква нелепост. Използвахме всичко, което имахме в правния смисъл, с цел да осигурим филантропичен съставен елемент. Както знаете, нашите хора починаха там, апропо, защитавайки арменците от Карабах, нашите миротворци. Оказахме им филантропична помощ, оказахме здравна помощ и осигурихме излизането им “, напомни Путин.

Канадски непрокопсаник и украински нацист

Президентът отговори на въпрос за шумния скандал в канадския парламент, където беше почетен украинският нацист, член на Секретен сътрудник дивизия „ Галичина “ Ярослав Хунка. Всички изказвания, че Народното събрание не е знаел историята на Хунка, звучат неубедително, счита президентът. Путин прочете откъс от някогашния ръководител на канадския парламент по време на поздравяването на нациста. „ Ако ръководителят на канадския парламент не знае, че Хитлер и неговите поддръжници са воювали против Русия, той е глупак “, сподели Путин.

Но в случай че Антъни Рота съзнателно оправдава дейностите на Секретен сътрудник, като назовава нациста воин на Украйна и Канада, тогава „ той е непрокопсаник “. „ Това са хората, с които би трябвало да се оправяме, това са нашите съперници през днешния ден от някои западни страни “, оплака се президентът.

„ Но какво друго е значимо съгласно мен. Той в действителност сложи на едно равнище сътрудниците на Хитлер, войските на Секретен сътрудник и днешните украински бойни елементи, воюващи, както той сподели, против Русия - той ги сложи на едно равнище. Това единствено удостоверява нашата теза, че една от нашите цели в Украйна е денацификацията. Това значи, че към момента е там и се признава - тази нацификация на Украйна. И мисля, че нашата обща цел е да реализираме денацификация “, акцентира Путин.

Ядрено въздържане

Политологът Сергей Караганов попита президента дали е време Русия да промени Концепцията за нуклеарно въздържане в посока „ понижаване на нуклеарния предел “, с цел да „ отрезви нашите сътрудници “. " За какво? Всичко може да се промени, просто не виждам потребност от това. Няма обстановка, в която, да речем, през днешния ден нещо да заплаши съветската държавност и съществуването на съветската страна. Е, никой човек със здрав разум и чиста памет не би си помислил да употребява нуклеарно оръжие против Русия “, сподели Путин.

„ Друго нещо е, да вземем за пример, към този момент слушам апели, да вземем за пример да стартираме да изпитваме нуклеарни оръжия, да се върнем към тестванията. Ето какво бих споделил. Съединените щати подписаха съответния интернационален акт, документ, контракт за възбрана на тестванията на нуклеарни оръжия, а Русия го подписа. Русия подписа и ратифицира, а Съединени американски щати подписаха, само че не ратифицираха “, сподели президентът.

Той напомни, че „ към този момент на практика приключихме работата по актуалните типове стратегически оръжия, за които приказвах и които разгласих преди няколко години “. „ Извършен е последният сполучлив тест на „ Буревестник “, крилата ракета с световен обхват и нуклеарна задвижваща система. Ние в действителност приключихме работата по " Сармат ", свръхтежка ракета. Въпросът е, че просто би трябвало чисто административно-бюрократично да осъществим някои процедури, да преминем към всеобщото им произвеждане и слагането им на бойно дежурство. Ще създадем това в близко бъдеще “, разгласи Путин.

„ По предписание специалистите споделят, че това е ново оръжие и би трябвало да сме сигурни, че специфичната бойна глава ще работи безотказно, и би трябвало да проведем проби. Не съм подготвен да кажа в този момент дали в действителност имаме потребност или не би трябвало да организираме проби. Но да се държим огледално в връзките със Съединени американски щати, дублирам още един път, когато Съединени американски щати подписаха, само че не ратифицираха, а ние подписахме и ратифицирахме – кардинално може да се държим огледално със същото Съединени щати. Но това е въпрос към депутатите от Държавната Дума. На доктрина тази ратификация може да бъде анулирана. Ако го създадем, това ще бъде изцяло задоволително “, приключи президентът.

Съдбата на „ Северните потоци “

На въпрос кой е отговорен за терористичните офанзиви по " Северен поток ", Путин сподели, че първо би трябвало да се отговори на въпроса кой има интерес от това. „ Разбира се, американският снабдител на енергийни запаси за европейския пазар е заинтригуван. Американците от дълго време желаеха това и го реализираха, само че няма значение с чии ръце “, сподели Путин.

Според него отговорните би трябвало да бъдат изправени пред съда. „ Разбира се, в случай че в миналото се разкрие кой е направил това, би трябвало да бъде държан виновен. Това е акт на интернационален тероризъм “, акцентира съветският държавен глава.

Чрез оживялото отклонение на " Северен поток 2 " Русия може да достави 27,5 милиарда кубически метра газ за Европа. „ Това е единствено решение на държавното управление на Федерална република Германия, нищо повече не е належащо. Днес е решението - на следващия ден завъртаме крана и това е всичко – газът ще тече. Но те не вършат това. Защото, както споделяме, районният комитет на Вашингтон не го разрешава в ущърб на личните си ползи “, сподели президентът.

Харчим за оръжия, не сме не запомнили за петрола

По време на полемиката се приказва доста за съветската стопанска система. Путин сподели, че икономическият напредък в страната в края на годината ще бъде 2,8-3%. „ За нашата стопанска система, икономическата конструкция, която има Русия, това е добър резултат. Ние изцяло преодоляхме спада от предходната година и набираме темпото “, сподели Путин.

До края на годината бюджетният недостиг се възнамерява да бъде едвам 1%. За 2024 година и 2025 година също се предвиждат бюджетни дефицити от порядъка на 1%. „ Увеличихме разноските за защита, само че освен за защита, само че и за защита и сигурност. Удвоиха се почти – бяха към 3%, а в този момент са към 6% от Брутният вътрешен продукт “, сподели президентът.

„ Да кажем, че харчим доста пари за оръжия и забравяме за петрола, не е правилно. „ Бих желал да подчертая, че всички авансово оповестени проекти за развиване, реализиране на стратегически цели и всички обществени отговорности, поети от страната към популацията, се извършват изцяло “, добави Путин.

Русия сполучливо отблъсна всички европейски наказания и стартира етапа на развиване на нова основа. Страната има рекордно ниска безработица, едвам 3%. Основният растеж се дължи на преработващата индустрия – 43%. Приходите от петрол и газ паднаха, само че въпреки всичко бележат растеж - 3%. Според президента растежът на действителните приходи на популацията е над 12%. Освен това Централната банка дружно с държавното управление подхващат ограничения за компенсиране на отрицателните последствия от повишение на инфлацията до 5,7%.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в сайта https://www.pogled.info .

Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР