Осъзнатото сънуване: Открийте силата на съзнанието по време на сън чрез неговото управляване
По време на сън нормално сме изцяло потопени в него и не помним нищо от действителния си живот, нито даже осъзнаваме, че сънуваме. Отдавна обаче е известно, че сънят може да бъде съзнателен, т.е. човек може да осъзнае, че спи и се намира във мислени светове. В този случай сънят се трансформира в самобитна виртуална действителност. Според учените всеки може да овладее техниката на осъзнатото сънуване. Нещо повече, едно скорошно изследване сподели, че по време на съзнателен сън хората могат освен да ръководят сънищата, само че и да поддържат връзка с действителния свят и даже да ръководят коли.
Какво в действителност е осъзнатото сънуване?
Осъзнатото сънуване се назовава променено схващане, при което човек осъзнава, че сънува, и даже от време на време може да управлява отчасти или напълно наличието на съня. Смята се, че осъзнатото сънуване е граничното положение сред етапа на бързия сън и будуването.
Самият термин „ осъзнато сънуване “ е въведен от холандския психиатър и публицист Фредерик ван Еден в края на XIX и началото на XX век. Учените обаче за първи път публично удостоверяват това събитие през 1975 година и от този момент интензивно го учат.
Както беше упоменато нагоре, това умеене изисква образование. След като овладее тази техника, човек може да симулира в съня си всевъзможни обстановки, които са невъзможни в живота. Разбира се, съзнателният сън ви разрешава да избегнете кошмарите. Трябва да се означи, че съгласно учените половината от популацията на света от време на време претърпява непринудено осъзнато сънуване. Въпреки това, без подобаваща подготовка, не постоянно е допустимо да направляваме изцяло сънищата си, само че можем да се насилим да се събудим.
Освен това осъзнатото сънуване може да бъде извънредно пристрастяващо. След образование, както споменахме нагоре, то се трансформира в самобитна виртуална действителност, единствено че с доста по-големи благоприятни условия, защото няма ограничавания. Човек може да трансформира сюжетите, да прави всевъзможни дейности в съня си, да вземем за пример да лети.
Каква е разликата сред естествения сън и осъзнатия сън
Осъзнатото сънуване се разграничава от естествения сън даже на физиологично равнище. Така да вземем за пример по време на бързия сън множеството мускули са парализирани. Това е належащо, с цел да не може човек в съня си да повтаря придвижванията, които прави в действителността. Въпреки това мускулите на очите остават преносими, тъй че човек прави бързи придвижвания на очите по време на сън. Тази фаза се назовава REM-фаза или просто REM (Rapid Eye Movement).
По време на осъзнатите сънища, макар че човек не може да управлява мускулите в цялостна степен, могат да се появят микроконтракции. Учените даже са създали особено съоръжение, което открива микросъкращенията в мускулите на краката и ръцете. По този метод може да се реализира връзка с действителния свят.
Как хората ръководят виртуални коли в съня си
При скорошен опит доброволци съумяха да ръководят виртуални коли на компютърен екран по време на съзнателен сън благодарение на гореспоменатото съоръжение, което фиксира придвижванията на мускулите. Преди обаче участниците в опита да съумеят да създадат това в съня си, те са били подготвени да ръководят виртуални коли в действителния живот, само че със затворени очи.
Разбира се, с цел да управлявате автомобил, се нуждаете от най-малко някаква противоположна връзка, защото би трябвало да избягвате трудностите. Учените са осъществили тази противоположна връзка благодарение на светлина, която е била насочвана към лявото или дясното око на доброволците. Това им е дало опция да схванат в коя посока би трябвало да завият – наляво или надясно. Управлението на автомобила се осъществявало посредством помръдване на дясната или лявата ръка. Напрежението в краката им е разрешавало да управляват виртуалните педали.
Експериментът почнал, откакто оборудването е отчело, че индивидът е в етап на REM сън, а самият доброволец е изпратил сигнал, че е подготвен да стартира да извършва заданията си. Трябва да се означи, че задачата е била сложна даже за опитните „ сънуващи “.
Както оповестяват създателите на опита в изданието International Journal of Dream Research, един от участниците е съумял да направи 17 следени завоя, с цел да избегне виртуалните трудности по време на съня. По време на един от опитите обаче той „ изгубил “ надзор над мускулите на краката си и не съумял да ръководи педалите.
Някои участници са създали няколко верни и няколко ненужни завоя, явно повлияни от съня. Освен това участниците постоянно се събуждали от светлинните сигнали. Въпреки това като цяло опитът се оказа сполучлив и сподели, че хората могат да управляват освен личните си сънища, само че и по едно и също време с това устройствата в действителността.
Според създателите на научната публикация множеството хора могат да бъдат научени да спят задоволително осъзнато, с цел да поддържат цялостна връзка с действителния свят. Така да вземем за пример в едно от изследванията доброволците са съумели да изпращат гласови команди към интелигентния дом по време на сън.
Тази технология към момента е в доста ранен стадий на развиване. Но единствено си представете, че един ден ще можете освен да „ поръчвате “ сънищата си, които могат да бъдат на всевъзможни тематики.
Как да се научим на съзнателен сън
Съществуват доста техники за реализиране на осъзнато сънуване, само че всяка от тях изисква известно образование. Една от най-разпространените е техниката „ Аз дремя “. Нейният смисъл се състои в това, че човек неведнъж денем си задава въпроса – „ сънувам ли или не сънувам? “.
В този случай човек привиква да ревизира действителността на протичащото се и в един миг стартира да го прави и насън. Съществува и техника, съгласно която човек би трябвало да се разсъни в съня си съгласно будилника, да си спомни съня си и да се концентрира върху реализирането на себе си в него. След това индивидът би трябвало да пресъздава себе си в предстоящ сън и по този начин нататък, до момента в който не изпадне в съзнателен сън.
Внимание, имайте поради, че следеното пробуждане през нощта ще утежни качеството на съня ви. Това значи, че може да се увеличи рискът от меланхолия и тревога. Ето за какво надали си коства да го вършиме без консултация със експерт.