По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и

...
По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и
Коментари Харесай

Бум на кибератаките при празничното пазаруване

По време на празничното извършване на покупки, изключително към Black Friday и Cyber Monday, киберпрестъпниците ускоряват своите старания да излъгват онлайн потребителите. Основните закани включват подправени онлайн магазини, фишинг офанзиви, лъжливи реклами и кражба на персонални данни.

Ако сме задоволително осведомени по-трудно бихме могли да бъдем излъгани, разяснява пред Радио София специалистът по киберсигурност Николай Петков.

" Празничното извършване на покупки е мотив да се усилят офанзивите, защото хората взимат по-емоционални решения, има предложения, които ги карат да си мислят " в този момент или в никакъв случай ". Това е една от офанзивите, на които те най-често стават жертва. Всяка една онлайн офанзива стартира по този метод към крайния консуматор – основава се неотложност, тъй че ти да не можеш да мислиш рационално ", сподели Петков.

По думите му, постоянно в сходни обстановки потребителите не вършат неща, които по принцип биха създали – да ревизират линка, на който ще кликнат, да ревизират офертата или търговеца.

Затова специалистите по киберсигурност поучават най-много да се осведомяваме. Киберпрестъпниците основават хиляди подправени уеб сайтове, които имитират законни търговци, с цел да откраднат данни за банкови карти и персонална информация. Тези уеб сайтове постоянно оферират нереалистично ниски цени, с цел да привлекат жертвите си. Освен с подправени онлайн магазини, киберпрестъпниците залагат на фишинг офанзиви като изпращат имейли или известия, които наподобяват като от доверени източници, за да подмамят потребителите да дават персонални данни или да кликнат върху зловредни линкове.

Честа процедура в киберизмамите са основаване на клонинг уеб сайтове, уточни Николай Петков.

" Създава се линк, който е доста непосредствен до действителния. Заменят се знаци като да вземем за пример буквата О е нула, неща, на които потребителят рядко обръща внимание. По време на кампанийните пазарувания, огромните платформи си вършат обособени страници и ти влизаш в един уебсайт, който не познаваш, той е нов и доста мъчно ще направиш разликата ", посочи Николай Петков.

Киберекспертите поучават още да внимаваме с лъжливи реклами в обществените мрежи и други онлайн платформи, постоянно да ревизираме легитимността на уеб страниците, да не кликаме върху линкове или атачмънти от непознати или съмнителни източници.

Освен това е добре да използваме сигурни способи на заплащане посредством одобрени платформи като PayPal, които оферират спомагателна отбрана. Да обновяваме софтуера си и да активираме двуфакторна автентикация също биха могли да ни предпазят от онлайн измами.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР