По разпореждане на министъра на околната среда и водите ,

...
По разпореждане на министъра на околната среда и водите ,
Коментари Харесай

МОСВ: Няма извършвани изкопни дейности в защитената територия Мелнишки пирамиди  – снимката е стара

По предписание на министъра на околната среда и водите, специалисти на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Благоевград направиха незабавна инспекция на място след изявления в медии и Фейсбук с изказвания за " посягане “ над Мелнишките пирамиди.

Резултатът от инспекцията е безапелационен:

– Не са открити изкопни действия със земекопна техника; Не са осъществявани действия в рамките на предпазената територия;

– Не е нарушена целостта на скалните образувания;

– Свлечените земни маси са в резултат на естествени процеси и превалявания.

Установено е също, че употребяваната в обявата фотография е остаряла и е популяризирана още през март 2026 година по отношение на различен сигнал, по който Регионална инспекция за опазване на околната среда – Благоевград към този момент е направила инспекция взаимно с Община Сандански и ДГС – Сандански.

Техниката на фотосите е била обезпечена от кметския наместник на гр. Мелник само за разчистване на затрупана отводнителна канавка край селскостопански път.

Разпространяването на погрешни изказвания и манипулативни внушения по тематики, свързани със предпазени територии, основава голословно публично напрежение и отклонява административен и експертен запас от действителни сигнали и инспекции. Министерство на околната среда и водите и Регионална инспекция за опазване на околната среда – Благоевград ще продължат да реагират неотложно на всеки постъпил сигнал и да осведомят обществото с тествани факти
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР