По-рано тази година опустошителен горски пожар обхвана 330 декара земя

...
По-рано тази година опустошителен горски пожар обхвана 330 декара земя
Коментари Харесай

След най-големия горски пожар от 100 години насам в Джаспър изниква нова гора

По-рано тази година унищожителен горски пожар обхвана 330 декара земя в националния парк Джаспър в Канада. Според Би Би Си това е бил най-тежкият пожар в парка през предишния век, само че все пак от пепелта към този момент се появява нова гора.

„ Този пожар даже ме изненада като еколог, защото доста бързо стартира да се възвръща почвената завивка. Дори в доста мощно засегнатите места, както коренищата, по този начин и по-обширните коренови системи на някои от отстранените дървета и шубраци към този момент започнаха да прорастват много мощно “, споделя Ландън Шепърд от Парк Канада пред CTV News. 

Пожарът, който раздира пейзажа на Албърта, се разраства дотам, тъй като е кулминационната точка на няколко горски пожара, които се сплотяват. Когато пожарите станат толкоз огромни, те могат да основат свои лични метеорологични системи, което точно се случи в Националния парк Джаспър.



Когато земята гори, се образува парещ въздух, който се издига нагоре и освобождава място за навлизане на студен въздух. Както споделя атмосферният академик Кайл Хилбърн, това може да докара до формиране на необикновен тип облаци.

„ Ако температурата се охлажда бързо с повишаването на височината над земята, тогава издигащият се въздух постоянно ще бъде по-топъл от заобикалящата го среда и ще продължи да се издига. Ако се издигне задоволително високо, влагата ще кондензира, образувайки облак, прочут като пирокумулус или фламагенитус “ , споделя Хилбърн.

При пожара в Джаспър се сътвори провокирана от огъня гръмотевична стихия, известна като пирокумулонимбус, и тя беше задоволително мощна, с цел да сътвори ветрове, които могат да преобърнат резервоар за транспорт. Уникалните условия, подбудени от тези стихии, вършат горските пожари още по-трудни за потушаване от пожарникарите, а пожарът в Алберта към момента гори, въпреки и към този момент да е под надзор. Тревожно е, че обстановката може да се утежни.

„ През последните години в Северна Америка има все по-голям брой огромни и интензивни горски пожари, което евентуално допуска, че ще има повече стихии с пирокумулонимбус. Но към момента не знаем задоволително “ , споделя Дейвид Питърсън, метеоролог от Военноморската изследователска лаборатория на Съединени американски щати в Монтерей, Калифорния.

Въпреки опустошенията, Националният парк Джаспър продължава да съществува, а последствията от пожара не са толкоз неприятни.

„ Този регион се нуждаеше от пожар. Тя ще стане красива по собствен личен метод и доста значима за доста типове, които от известно време не са имали като местообитание такава по-млада гора “, прибавя Шепърд. 

„ Всъщност сме в доста добра форма за идващите 25-30 години. Тенденцията е да има по-малко интензивно държание при пожари в смесени гори, гори, които включват огромен съставен елемент от листна растителност, която постоянно се възвръща след горски пожар “, заключи Шепърд.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР