По повод обявената на вниманието на всички заинтересувани страни Проектна

...
По повод обявената на вниманието на всички заинтересувани страни Проектна
Коментари Харесай

Гилдиите на архитектите и инженерите подкрепят становището на Община Плевен за обходен път на града

По мотив оповестената на вниманието на всички заинтересувани страни Проектна разработка с Възложител Агенция „ Пътна инфраструктура ” – София, за „ Изработване  на уголемен абстрактен план на Югоизточен обход на гр. Плевен ” на Интернет страницата на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Плевен, Община Плевен още веднъж удостовери своето мнение в поддръжка на така наречен „ наследник вид ”, създаден от АПИ. Позицията на АПИ е обходният път да бъде построен по също оферти от тях „ жълт вид ”.

Мотивите на Община Плевен за неприемане на така наречен „ жълт вид ”, които бяха изложени и в писмо до Министъра на районното развиване и благоустройството доцент доктор Виолета Комитова, са следните:

Предложеният „ жълт ” вид на Инвестиционното предложение за изграж­да­не на Югоизточен обход на гр. Плевен не е съгласуван с утвърждения и влезнал в действие Общ организационен проект на гр. Плевен.

Съгласно признатия Окон­чателен про­ект на Общия организационен проект /ОУП/ на гр. Плевен и разрабо­те­на­та Комуникационно-тран­с­порт­на скица към него трасето на обходния път е отвън урбанизираната територия на Плевен и е републикански път II клас.

Трасето на „ жълтия вид ” на Инвестиционното пред­ло­же­ние минава по плануваното в Общ устройствен план трасе на районна артерия III клас, обслужваща жк “Панорама “, жк “Кайлъка “ и новите жили­щни територии южно от ул. “Райски ъгъл “, застроени най-вече с нискоетажни ед­но­фамилни жилищни здания с нараснал комфорт на обитаване.

Преместването на придвижването на директния поток отново остава в границите на града , с вероятност да се усили няколко пъти, по тясна улица, по която минават и тролейбусен превоз, магистрален тръбопровод и газопровод. Трябва да се спомене и синергичният резултат от увели­че­ното нездравословно влияние от звук, прахови частици, въглеродни излъчвания и риск от пътни транспортни катастрофи в прилежащата урбанизирана зона и зоната на парк „ Кайлъка ”.

Недопустимо е терените, които е намират на ул. „ Сан Стефано ”, вдясно пред входа на Защитената околност „ Кайлъка ”, да се похабяват за развиване на пътни уреди на две равнища. Неприемливо е и прекосяването с мостови уреди в непосредствена непосредственост пред входа на предпазена естествена околност, както планува „ жълтият вид ”.

Предложеният габарит на трасето не дава отговор на условията на  Приложение № 2 към чл.18 от Наредба № РД-02-20-2 от 20.12.2017 година за обмисляне и планиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии по повод функционалните и транспортни характерности на районна артерия – улица ІІІ клас.

Не на последно място препоръчаният „ жълт вид ” на Инвестиционното предложение за изграж­да­не на Югоизточен обход на гр.Плевен  не е съгласуван с член 13. (1) от НАРЕДБА № РД-02-20-2 за обмисляне и планиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии и на член 76 от Закон за устройство на територията , гласят още претекстовете на Община Плевен.

Предложеният втори абстрактен план, или така наречен „ наследник вид ” на Инвестиционното предложение за изграж­да­не на ПЪТ II-35 “Плевен-Ловеч-Кърнаре “- Югоизточен обход на гр. Плевен, в забележителна част от трасето следва концепцията на признатия Общ устройствен план на гр. Плевен и след в допълнение изследване на съществуващите условия в избрани сектори може да бъде усъвършенстван и утвърден за основа на работен план, се споделя в  мнението на Община Плевен.

Заложеното в Общ устройствен план на гр. Плевен начало на отбивния път - да бъде в зоната на надлеза на жп линията София-Варна, е по-добрият вид заради отдалечаването на директното придвижване от жилищните квартали на Плевен и в тази връзка понижаване на всички отрицателни въздействия на трафика на директния поток на МПС. Но и в двата разновидността се употребява пътният възел до някогашния цех „ Балканстрой ”. Това не е удачно решение, защото така наречен „ обходен път ” навлиза в строителните граници на урбанизираната територия на града, а този пътен възел се употребява и от линии на тролейбусния превоз. С един нов пътен възел ще се обезпечат всички нужни връзки с построената пътна/улична мрежа, в това число и за промишлената  зона, се показва в мнението на Община Плевен.

В умозаключение Община Плевен предлага в мнението си до Регионална инспекция за опазване на околната среда – Плевен, да се одобри „ синият вид ” на Инвестиционното предложение за създаване на Югоизточен обход на град Плевен.

Становището на Община Плевен се поддържа от Камарата на архитектите в България, Съюза на архитектите в България, Съюза на архитектите в България – Дружество Плевен, Камарата на архитектите в България – Регионална гилдия - Плевен, както и Камарата на инженерите в капиталовото планиране – Регионална гилдия Плевен.

В свое писмо до Областно пътно управление  - Плевен, и Община Плевен Областният шеф на област Плевен Марио Тодоров отдръпва даденото от неговия предходник Мирослав Петров единодушие трасето на обходния път да минава през държавни парцели до входа на парк „ Кайлъка ”, т. е. използването на „ жълтия вид ”.

С оригиналите на изброените мнения можете да се запознаете в атачмънта.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР