По около 100 лева на ден могат да си изкарат

...
По около 100 лева на ден могат да си изкарат
Коментари Харесай

В този бранш плащат по 100 лева на ден, всяка година обаче хората в него намаляват

По към 100 лв. дневно могат да си изкарат опитните берачи от събиране на билки у нас. Това съобщи Добрин Тонев от Българската асоциация на билкарите и гъбарите. Въпреки това хората, които събират билки всяка година понижават, безапелационен бе Иван Цицелков от същата организация, написа „ Труд “.

Трима събирачи, които познават терена и са се сдружили в екип, могат единствено за ден да съберат по 800-1000 кг пелин, даде за образец Тонев.

И добави, че при изкупна цена от приблизително 30 стотинки за кг си изкарват сред 80 и 100 лв. на човек. Също добра сума могат да вземат берачите на липа, която се изкупува по 4-5 лв. за кило. Тя е измежду билките, с които сме най-известни по света. Това се дължи на ароматните й качества.

Заради възбраните да се берат липовите дървета в градовете обаче износът понижава. Според Тонев ограничаването е ненужно, защото при брането на липата дребните и тънки клони се чупят, само че по този начин или другояче те израстват през последваща година. При събиране на липа образуваните опитни бригади събират по 20-30 кг на човек, добави Тонев.

Реколтата е с няколкостотин тона по-слаба спрямо предишни години, изясни той.

Въпреки положителната облага берачите понижават всяка година, безапелационни са специалистите. Затова се задълбочават и проблемите с качеството на събраните билки, макар, че има наклонност на повишаване на цените, изясни Цицелков.

Дъждовете от април до юли са довели до добра годишна продукция, само че са попречили и на събирането и на сушенето на билките. Очаква се огромен спад на реколтата, изясни Цицелков. Достатъчни количества са събрани от бял равнец, цвят глог и жълт кантарион, само че множеството билки са с по-слаб рандеман по отношение на предходната година, добави специалистът.

Основният ни експорт на билки е за страните от Европейския съюз, най-вече за Германия, Франция, Испания и Италия, изясни Добрин Тонев. Страната ни транспортира близо 200 лековити растения в над 50 страни, добавя Цицелков.

Цената на култивираните зависи от лабораторни разбори

Цената, при която се изкупуват и изнасят култивираните билки, мощно зависи от лабораторните разбори, които са наложителни за Европейски Съюз.

Това изясни Иван Цицелков от Българската асоциация на билкарите и гъбарите. В лековитите растения наложително се ревизира съществуването и равнищата на пестициди, пиролизидинови и тропинови алкалоиди, полициклични ароматни въглеводороди, глифозати и доста други, изясни той.

Въпреки това през последните години е наклонност да пораства делът в износа ни на култивираните билки за сметка на диворастящите.

Цицелков е безапелационен, че не може да се твърди, че билките, които не са модифицирани, се изнасят на ниска цена от България. Той акцентира, че цените зависят от пазара и неслучайно в този бизнес съперници са ни страни като Германия и Франция.

Източник: skafeto.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР