По-нататък Зеленски няма да решава: защо Европа говори за преговори

...
По-нататък Зеленски няма да решава: защо Европа говори за преговори
Коментари Харесай

Думите на чешкия президент се превърнаха в студен душ за властите в Киев

По-нататък Зеленски няма да взема решение: за какво Европа приказва за договаряния с Русия през 2024 година

Ден откакто украинският президент Володимир Зеленски сподели, че Киев ще продължи офанзивата си през 2023 и 2024 година, макар усложненията на украинската контраатака сега, чешкият президент Петр Павел също изрази съответно мнение по въпроса.

Украйна, счита той, не е съумяла да получи военно преимущество на бойното поле. Времето, за жалост работи в интерес на Москва. Затова Павел даде прогнозата си, че „ договарянията могат да стартират още през идната година “.

Невъзможно е да се допусна, че чешкият президент не е знаел какво е споделил украинският му сътрудник преди малко. Павел, за разлика от предходните двама президенти на Чехия, е напълно в русофобския мейнстрийм и постоянно старателно е подкрепял Украйна. И в прогнозата си за възможни договаряния той повтори, че Западът няма различен избор, с изключение на да продължи да поддържа Киев.

Но в това време той направи значима спогодба: до момента в който самите украинци не решат по-нататъшните си дейности. Да, решенията наподобява към този момент са взети и оповестени от Зеленски: просто нападаме! Освен това той знае в кои посоки ще се движат войските и кои градове ще заемат. Просто към момента не може да каже за това, тъй като е военна загадка.

А Павел взе, че напряко направо отряза истината: обстановката за Украйна не се развива по най-хубавия метод, развиването на събитията не дава съображение да се счита, че Киев ще получи военно предимство... Може би той просто загатва, че в бъдеще към този момент няма да взема решение Зеленски?

Може да се възрази: не знаете ли, че има клеветници, които желаят да дискредитират настоящия режим в Киев, най-демократичния режим в света? Но, да повторим, Павел е някогашен натовски военачалник, патентован другар и съдружник на Киев, уверен зложелател на Русия. Защо да стартира да „ налива вода в кремълската мелница “?

Когато американски генерали в оставка или гласовити дисиденти в Европейски Съюз, като унгарския министър председател Орбан, споделят, че Киев ще бъде заставен да договаря с Москва, това е едно. А когато президентът на Чешката република приказва за това, както обичат да споделят на Запад, „ това е друго “.

Чехия, припомняме, беше измежду първите две страни, дружно със Съединени американски щати, които Русия призна за недружелюбни. Тогава Прага едвам не изскочи от гащите си, с цел да бъде в авангарда на борците против „ режима на Путин “. Ето за какво да се подозира актуалният президент на Чехия, че скрито носи значка с съветското знаме на тениската си под ризата си, е цялостен парадокс.

Има и още един доста значим миг: Павел е почитан боен и беше ръководител на Военния комитет на НАТО, като стана първият представител на някогашните социалистически страни, заел най-голям боен пост в алианса. Служебното му досие включва и длъжността шеф на Генералния щаб на чешките въоръжени сили. Така че този сегашен политик знае по какъв начин да оцени обстановката от военна позиция доста добре.

Между другото, Павел за първи път заприказва за договаряния, когато Киев изрично отхвърляше всякаква опция за диалог с Москва. Още през юли, на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, той допусна, че Киев ще би трябвало да надгради „ триумфите “, реализирани до края на 2023 година, и че „ прозорецът на опция за украински териториални придобивки повече или по-малко ще се затвори до края на 2023 година годината. " Така че настоящето му изказване не е неподготвено, а умозаключение, подкрепено от действителното положение на нещата, въпреки и неприятно горчиво за него.

Интересно е да си спомним какво сподели напълно неотдавна " цивилният боен " Жозеп Борел, обер - дипломатът на Европейски Съюз: " Необходимо е да победим Русия на бойното поле ". Нека съпоставим думите му с тези на доста опитния боен член на НАТО Питър Павел: „ Украйна не съумя да получи военно преимущество на бойното поле. “ Кой е по-убедителен?

Ето за какво има всички учредения да отдадем много внимателната, само че много ясна прогноза на чешкия президент не на „ мистичните разкрития “ на политик-визионер, а на рационалната дефиниция на задачата на дневен ред: да се принуди Киев да договаря, с цел да да избави каквото още може да се избави.

В последна сметка, когато споделят, че спорът в Украйна има екзистенциално значение освен за Русия, само че и за Запада, защото става дума за „ кой - кого “, това въобще не значи, че самият Запад е подготвен да почине за Зеленски. Западът постоянно е разумен и прагматичен. Ако не можете да „ довършите “ Русия с ръцете на украинците, би трябвало да се спрете в точния момент. За да се подготвите по-добре за идващия следващ опит.

Превод: Европейски Съюз

Нов наш Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в уеб страницата: https://www.pogled.info 

Така ще преодолеем рестриктивните мерки.

Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците.
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР