Обсъждат понижаване цената на билетчето за автобус в Пловдив
По искане на Община Пловдив се разисква предложение, с което цената на автобусните билети в града да намалее след превалутирането ѝ от лв. в евро. Това заяви за Българска телеграфна агенция Петко Ангелов, притежател на компания за автобусни транспорти в Пловдив. Според изчисленията при превалутирането цената на билетчето от 1 лев ще би трябвало да стане 51 евроцента. За улеснение на жителите и водачите обаче се разисква закръгляне на сумата до 50 евроцента.
Според Ангелов се възнамерява смяната да влезе в действие от 1 януари 2026 година. Той уточни, че закръглянето на цената на билета до по-ниска цена ще докара до към 300 000 лв. загуби за превозвачите, които би трябвало да бъдат обезщетени от общината. Въпреки това по негови думи притежателите на компаниите са съгласни с по-ниската цена, с цел да бъдат улеснени жителите.
Промяната на цена на билетите за градския превоз може да стане допустима единствено след гласоподаване и приемането ѝ на Общински съвет.
От пресцентъра на общината също потвърдиха за Българска телеграфна агенция, че сега се водят диалози с превозвачите, с които се прецизират съответни елементи, тъй че да бъде улеснено закупуването на билетите в градския превоз.




