По думите му не може да обвиняваме промените в климата

...
Реклама / Ads
Frognews
0| 83|14.09.2023НОВИНИ

Еврокомисар: Наводненията са най-скъпото бедствие в Европа

.
Европейският комисар за околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс СинкявичюсИзточник: Стопкадър: Нова телевизия
Наводненията са най-често срещаното и най-скъпото бедствие в Европа – най-скорошните примери са от България, Гърция и Словения”. Това заяви пред Нова телевизия европейският комисар за околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс.

По думите му не може да обвиняваме промените в климата за всяко едно екстремно метеорологично събитие.

 

"Те обаче водят до по-чести такива събития, правят ги по-тежки и по-дълготрайни. Въздействието върху обществото е все по-сериозно. Бяхме свидетели на скорошните наводнения в България, които причиниха четири смъртни случая – това е огромно бедствие", подчерта той.

 

Според него винаги има взаимовръзка в природата.

 

"Когато са налице дълготрайни суши, водата попива и в даден момент тя трябва да се излее като дъжд на друго място – обикновено се случва това. Но почвата не може да се справи с тези проливни дъждове и това води до бедствията, до наводненията", категоричен бе еврокомисарят.

 

Синкявичюс посочи, че загубата на биоразнообразие се наблюдава ежедневно. „60-70% от почвите в Европа не са в добро състояние. Те не могат да изпълняват своята функция – от земеделие до това да предотвратят последствията от екстремни климатични събития. По сходен начин стоят и нещата с водните басейни”, отбеляза още той.

 

България все още не е поискала помощ по Механизма за гражданска защита на Европейския съюз, който позволява да се компенсират поне отчасти щетите. „Страната все още разполага с време да кандидатства за такива средства. Взема се решение, като се отчита размерът на бедствието. Сумата се изплаща на държавата еднократно”, каза Синкявичюс.

 

Изплатената сума еврокомисарят поясни, че може да се използва за различни разходи, например за инфраструктура.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate nowVisaMastercardVisa-electronMaestroPayPalEpay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2383|13.09.2023ЕК съобщи, че изпраща на Либия спешна помощ заради щетите от наводненията. 3| 2879|12.09.2023ЕС налива 2,2 млрд. евро в Гърция за възстановяване след пожарите и наводненията. 0| 2875|12.09.2023Новият български еврокомисар: Очаква ни много работа. 0| 3410|11.09.2023България може да ползва два варианта за помощ от ЕС за наводненията в Царево

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads
?08:08:12" class="attachment-post-thumbnail size-post-thumbnail wp-post-image" alt="По думите му не може да обвиняваме промените в климата" onerror="this.src='https://novini247.com/news.jpg?4'"/>
Коментари Харесай

Еврокомисар: Наводненията са най-скъпото бедствие в Европа frognews.bg> -->Реклама / AdsТърси:Четвъртък, 14 Септември 2023, 09:08 ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->#останивкъщи --> -->ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->НОВИНИГЛАСЪТ НА ЖАБАТАГЛАСЪТФРОГ-САТИ

По думите му не може да упрекваме измененията в климата за всяко едно рисково метеорологично събитие.

 

" Те обаче водят до по-чести такива събития, вършат ги по-тежки и по-дълготрайни. Въздействието върху обществото е все по-сериозно. Бяхме очевидци на скорошните наводнения в България, които предизвикаха четири смъртни случая – това е голямо злополучие ", акцентира той.

 

Според него постоянно има взаимовръзка в природата.

 

" Когато са налице дълготрайни суши, водата попива и в даден миг тя би трябвало да се излее като дъжд на друго място – нормално се случва това. Но почвата не може да се оправи с тези проливни дъждове и това води до бедствията, до наводненията ", безапелационен бе еврокомисарят.

 

Синкявичюс уточни, че загубата на биоразнообразие се следи всекидневно. „ 60-70% от почвите в Европа не са в положително положение. Те не могат да извършват своята функционалност – от земеделие до това да предотвратят следствията от рискови климатични събития. По подобен метод стоят и нещата с водните басейни ”, означи още той.

 

България към момента не е поискала помощ по Механизма за гражданска отбрана на Европейския съюз, който разрешава да се компенсират най-малко частично вредите. „ Страната към момента разполага с време да кандидатства за такива средства. Взема се решение, като се регистрира размерът на бедствието. Сумата се изплаща на страната еднократно ”, сподели Синкявичюс.

 

Изплатената сума еврокомисарят разясни, че може да се употребява за разнообразни разноски, да вземем за пример за инфраструктура.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР