ВиК секторът в България с остър недостиг на кадри и сериозни загуби на вода
По думите му самодейността се организира към този момент 12 години, а главната ѝ цел не е единствено състезание сред участниците, а продан на опит сред експерти от разнообразни ВиК оператори.
„ Идеята е да съберем експерти от разнообразни ВиК сдружения, с цел да могат да споделят своите проблеми и да търсят дружно решения “, уточни инж. Иванов.
Според инж. Иванов секторът изпитва съществени усложнения с привличането и задържането на младежи. Основните аргументи са ниските хонорари и слабият интерес към специалностите, свързани с водоснабдяването.
„ Заплатите в бранша са ниски и това е притегателно за хората “, сподели той и акцентира, че сходни начинания като тази в Русе могат да оказват помощ за по-добрия публичен облик на бранша и за привличането на нови фрагменти.
По думите му даже във висшите образователни заведения претендентите за компетентност „ Водоснабдяване “ са малко, а в някои години започващите образование са под 10 души.
Инж. Иванов уточни, че измежду водещите проблеми към този момент са и климатичните промени, които водят до безводие и режими на водата в редица обитаеми места.
Допълнителен риск е остарялата инфраструктура, която дълги години не е обновявана. По думите му в градовете мъчно могат да се подменят повече от 3 до 4 на 100 от водопроводите годишно, без това да наруши естествения темп на живот.
„ С този ритъм и 50 години няма да ни стигнат “, предизвести ръководителят на Българската асоциация по водите.
Според него сериозен проблем остават и загубите на вода, които приблизително за страната доближават към 60 %. Той акцентира, че това е неприемливо на фона на европейските стандарти, където нормата е под 20 %.
Иванов посочи, че високите проценти не се дължат само на течове, а и на неточни или неработещи измервателни устройства. „ Първо би трябвало да стартираме с вярно премерване и уточняване на мащаба на проблемите “, съобщи той.
Председателят на асоциацията отличи ВиК - Русе като едно от добре представящите се сдружения в страната. По думите му сдружението регистрира положителни оперативни резултати и има постоянна управническа последователност.




