По драматичен начин завърши най-мащабното картинг състезание за любители Red

...

Драматичен финал на най-мащабното картинг състезание за любители

По трагичен метод приключи най-мащабното картинг съревнование за фенове Red Bull Kart Fight 2018. Пред близо 3000 фенове на финала на картинг писта „ Варна “ първенец стана 18-годишният СТОЯН БАРБУКОВ от Русе, който изпревари конкуренцията единствено с 1 точка и завоюва огромната премия – проби на KTM X-BOW на Red Bull Ring в Спилбърг, Австрия.  В целия шампионат Red Bull Kart Fight 2018 се включиха 250 водача, които караха подготовка на 4 картинг писти в България – София Картинг Ринг, Картинг писта Лаута, Биго Карт Стара Загора и Картинг писта Варна. На финала в морската столица се състезаваха12-те най-бързи водачи (по 3-ма от всяка писта). Победителят бе решен след три манша, които се организираха с разнороден правилник. В последна сметка Стоян Барбуков събра актив 31 точки, втори остана Дарко Йовановски от Скопие с 30 точки, а трети Степан Стецив Украйна/Варна с 25 точки.  В обособените маншове спечелили станаха надлежно Георги Иванов от Пловдив, Степан Стецив и Стоян Барбуков. Извън тройката остана миналогодишният първенец в конкуренцията Веселин Паунов, а на финала караха още Венцислав Василев, Даниел Господинов, Валери Василев, Станил Христов, Христо Данаилов, Руми Петрова и Тони Трифонов. Победителят навърши 18 год. преди няколко седмици и по този метод получи правото да влезе в шампионата, а и бе най-младия финалист. Стоян Барбуков е от Русе, само че взе участие във всички шампионати на картинг писта „ Варна “. „ Искам да благодаря ни всички участници. Всички караха спортсменски и стана доста хубава конкуренция. Проблемът за мен беше интервенция на коляното от преди 3 месеца и изгубих доста в първия манш, който имаше старт „ Льо Ман “ и трябваше да се тича към картовете и да се прескачат гуми. След това съумях да наваксам и съм удовлетворен от представянето си. Не съм блъснал нито една гума или конус на шиканите – мисля, че се показах добре. “, съобщи след надпреварата Стоян Барбуков. Той разяснява и огромната премия – проби на KTM X-BOW на Red Bull Ring в Австрия:  „ Виждал съм тази писта единствено на симулаторите на компютъра. Пистата е прелестна. С неспокойствие чакам да отида там “. Вицешампионът Дарко Йовановски е от Македония, само че съумя да откри място във финала след квалификациите в София. Той призна, че кара за първи път на картинг писта „ Варна “, а и за първи път взе участие в подобен вид съревнование. Бронзовият медалист Степан Стецив е родом от Украйна, само че от дълги години живее във Варна и също е постоянен участник в любителските шампионати в морската столица. Red Bull Kart Fight се трансформира в годишна обичайната картинг конкуренция за всички фенове на този спорт в България, която се организира в партньорство със обществената мрежа за картинг RaceFacer.com. Успоредно с финалната конкуренция на Red Bull Kart Fight се организира и Balkans Drift SuperCup 2018, за която се събраха топ дрифт водачите от 5 страни. Шампион стана Стефан Цанков-Арчи, който във финалната борба завоюва против Красимир Стефанов и подвигна купата за първо място.