По-добре е сега да има протести и напрежение, но да

...
По-добре е сега да има протести и напрежение, но да
Коментари Харесай

Кузман Илиев, анализатор: По-добре е сега протести, отколкото риск за националната ни система след години

По-добре е в този момент да има митинги и напрежение, само че да се изяснят нещата, които десетилетия бяха влачени и разтягани във времето. Това сподели в аудиокаста на " Фокус " " Това е България "   политическият анализатор Кузман Илиев във връзка затварянето на въглищните централи у нас. Според него, тази пружина се опъва и в един миг може да се скъса, само че по-добре да се скъса в този момент в сравнение с след две години, когато рискът ще е за националната сигурност. " Защото това не е смешка работа - да лъжем хората, да лъжем Брюксел, да лъжем българските жители, хората от тези райони, че като сложим малко фотоволтаици и някакви митични акумулатори там инсталираме, България ще може да оцелее стопански и енергийно. Това е пъклен безумно, рисково и не трябва да се случва. Затова в този момент е моментът за този почтен диалог. И може би е обикновено българските политици да схванат, че когато си играят с силата, те си играят с кръвоносна система на стопанската система, когато си играят със земеделието, те си играят с изхранването на българската нация. Залогът е доста огромен, това не е подбив. Направени са феноменални неточности, феноменално безумия. Дори по този начин като се споделя от План за определяне чакаме 12 милиарда, че то 5 милиарда единствено е мините да бъдат по този начин изведени от употреба, че да не бъдат наводнени, с което да стане екокатастрофа в района. Ако раздавай по 36 заплати, тъй като не се схваща в този момент до 36 или по какъв брой, зависи за какъв брой хора ги считаме, може да се окаже че това са не е 150 милиона, а са 2 милиарда. Виждате ли, почва сметката да набъбва единствено от затварянето ", разясни Кузман Илиев.

По думите ми, огромният проблем е, че в един миг ние може да се окаже, че електроенергийната система на България не може да я балансираме без въглищата, че това е безусловно невероятно, което си показват нашите политици, без значение какво се обещавали в Брюксел.

" Защото, те в действителност вършат едни доста великодушни обещания, годината, която се взе за референтна – 2019-та е една добра година, с доста потребление на подобен вид излъчвания, затова когато вземете 40% оттогава като референтна стойност и ги придвижите към наши дни, това в действителност са едни 60% " добави Илиев.

Реално за две години ние би трябвало да затворим въглищата, тъй като с тези цени на въглеродните излъчвания, което е някакво безумство на Европейската комисия, те нямат по какъв начин да съществуват без държавна помощ, а тогава ще е неразрешено. Това е половината от нашия енергиен микс, без който не може да се балансира системата като внедряваме толкоз много  ВЕИ-та.

" Соларни панели, перки и всевъзможни други неща звучат прелестно, само че те имат потребност от или газови централи, или въглищни централи, и всичко друго е неистина. А ние сега не вършим газова централа, нея я няма. Нямаме такова нещо, значи остават някакви въглища, с които би трябвало да се съобразяваме. Буквално ние нямаме различен избор. Да, те ще отпаднат във времето, ще дойдат по-добри технологии. Но тук приказваме за това да може да бъде уравновесена системата, която има в такава обстановка потребност от в случай че не газова централа, то потребност от въглищни блокове – би трябвало да се запазят най-малко четири в леден запас и четири да се извърнат, да речем в газ. Трябва да имаш АЕЦ, би трябвало да има блоковете, а ние виждаме, че единият от тях има проблеми, ще би трябвало да бъде в ремонт най-вероятно дълго време " у сподели още Кузман Илиев.

Цона СЪБЧЕВА
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР