По данни на Fincentrum Hypoindex през март 2022 г. средният

...
По данни на Fincentrum Hypoindex през март 2022 г. средният
Коментари Харесай

Лихвите по ипотечните заеми скочиха до 4.62%

По данни на Fincentrum Hypoindex през март 2022 година междинният лихвен % по ипотечен заем, с финансиране до 80% от цената на парцела, доближава 4,62%. Спрямо януари нарастването е съвсем половин %.

През месец май 2021 година чешките банки предлагаха ипотечни заеми със междинна ставка от 2.4%. От юни обаче междинният лихвен % стартира да пораства заради повишението на главния лихвен % от Чешката национална банка (ЧНБ). Така през октомври предходната година той доближи 3.14%, а през декември - 3.81%.

Към момента банките оферират на клиентите заем със междинна ставка от 4.83% годишно. Едногодишните закрепени ипотечни заеми се оферират при междинна ставка от 4.75%, петгодишните - при 4.56% и десетгодишните - при 4.35%.

„ Въз основа на изказванията на представителите на ЧНБ и актуалната обстановка в света е ясно, че намаляването на лихвите ще стартира едвам при започване на 2024 година Предвид тези упования, в този момент предлагаме на клиентите да изберат по-краткосрочни заеми с закрепена рента. В идеалния случай три години. След това време може да се допусна, че лихвеният % все още на удължение на ипотеката може да бъде по-нисък от контрактуваното сега “, предложи Иржи Сикора от Fincentrum & Swiss Life Select.

„ Като се има поради многократната интервенция на ЧНБ, която увеличи главния си лихвен % до рекордните 4.5% в битката против рекордната инфлация, може да се каже, че откритият ритъм на повишаване на лихвите по ипотечните заеми няма да се забави “, добави той.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР