По-често ще има опасност обекти от Космоса да падат на

...
По-често ще има опасност обекти от Космоса да падат на
Коментари Харесай

Експерт: По-често обекти от Космоса ще падат на Земята

По-често ще има заплаха обекти от Космоса да падат на Земята. Това предвижда в предаването „ Тази заран ” доктор Веселин Василев – ръководител на Клъстер за аерокосмически технологии. До последно през вчерашния ден вечерта имаше възможност част от вероятните траектории при рухването на китайската галактическа станция „ Тянгун 1” на Земята да минат над България, само че това не се случи.

Обикновено към 30% от масата на подобен обект не изгаря, а се разпръсква при рухването си на Земята, разяснява специалистът.

По думите му казусът е, че те са направени от разнообразни труднотопими материали – да вземем за пример керамика или исполин, които не изгарят.

„ 8 тона е била галактическата станция, 30%, т.е. почти към 2 тона материал се е разпръснал при навлизането си в атмосферата. Това става на голяма територия – по дължина може да доближи до 2000 км, широчина – 70 км”, изясни той.

„ Елементите, които биха попаднали на Земята, не са радиоактивни. Те са минали през висока температурна плазма, където веществото е в атомен тип и всевъзможни химически материали към този момент не са активни”, уточни доктор Василев.
Специално в галактическата станция няма радиоактивни материали, тъй като тя е била направена за обитание от индивида, означи той.

Според него има по-скоро заплаха от пряк конфликт – някое парче, което лети със скорост 500 км в час при навлизането в атмосферата. „ Наблюдавани са 200-килограмови части от резервоари, които падат и по тази причина съставляват проблем”, съобщи специалистът.

„ Европейски Съюз работи за профилирана стратегия за галактическо наблюдаване и следене, която да посочва доста рано, че тези събития могат да се случат и да се вземат мерки”, сподели доктор Веселин Василев.

„ Този случай сподели, че у нас би трябвало да се създаде народен координационен механизъм сред заинтригуваните ведомства, „ Гражданска защита”, даже Ръководство „ Въздушно движение”, тъй като един аероплан е доста по-уязвим във въздуха”, добави той.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР