Пловдивският апелативен съд остави в ареста бившата шефка на Радневската

...
Пловдивският апелативен съд остави в ареста бившата шефка на Радневската
Коментари Харесай

Бившата шефка на болницата в Раднево и съучастниците ѝ остават зад решетките

Пловдивският апелативен съд остави в ареста някогашната шефка на Радневската болница доктор Мая Узунова, ТРЗ-то на болничното заведение Марта Стефанова и водачът, с който Стефанова живеела на фамилни начала Слави Славов.

Тримата, дружно с основната счетоводителка на болничното заведение, която е под домакински арест, са упрекнати за длъжностни закононарушения, заграбване на средства в изключително огромни размери, занемареност и пране на пари.

В съда през днешния ден стана ясно, че шефката на МБАЛ „ Д-р Димитър Чакмаков - Раднево " доктор Мая Узунова, към този момент не е неин шеф, защото е била освободена от Общинския съвет на Раднево преди дни. Съветниците са назначили нов шеф на нейното място. Това бе изтъкнато от бранителя ѝ като мотив, че тя няма по какъв начин да повлияе на следствието и да го попречва.

Узунова е упрекната в това, че за интервал от година и половина - от април 2018 година до декември 2019 година, в изискванията на продължавано закононарушение, е направила длъжностно закононарушение в съучастничество с основната счетоводителка и Марта Стефанова, която се занимавала с човешките запаси и ТРЗ в болничното заведение.

Помагач бил водачът Слави Славов. Тя присвоила 83 862 лв., от цивилен контракти с разнообразни лица, персоналните данни на които осигурявали Славов и Стефанова. Спрямо нея е повдигнато и обвиняване за изплатени суми за в допълнение материално стимулиране на четиримата участници в незаконната скица - на себе си, за 106 510 лв., на основната счетоводителка - в размер на 102 050 лв., на ТРЗ-то Марта Стефанова - в размер на 131 184 лв. и на водача Слави Славов, в размер на 22 000 лв., като общата сума е в размер на 361 744 лв..

Всъщност водачът, работел към болничното заведение в Раднево на цивилен контракт, защото главният му трудов контракт бил към рудник " Трояново-Север ". Той обезпечил персоналните данни на 5 души, с които болничното заведение сключила цивилен контракти. Сред наетите на цивилен контракти били и родственици някои от обвинените. Парите по тези контракти обаче били присвоени от четиримата.

ТРЗ-то на болничното заведение Марта Стефанова пък е упрекната като съучастник също в заграбване, длъжностно закононарушение и пране на пари дружно със Славов. Тя изпрала 192 399 лева, като закупила злато, апартамент и коли.

По делото са употребявани СРС-та, които потвърждават, че сред Стефанова и Славов, които на процедура са семейство, има спогодба и думите им не съответстват с доказателствата, събрани от специфичните разследващи средства, сподели в отбрана на доктор Узунова юристът ѝ. Той уточни, че сега се правят графологични експертизи на 10 цивилен контракта, с цел да се откри, дали доктор Узунова ги е подписала персонално.

В съда юристите и на тримата желаеха те да бъдат пуснати под парична гаранция или домакински арест. Стефанова и Славов оповестиха в последните си думи, че ще спомагат на проверяващите, същото сподели и доктор Мая Узунова. Тя помоли да бъде пусната под парична гаранция, защото имала 13-годишно дете, което учело в седми клас и се нуждаело от нея.

В последна сметка обаче апелативните магистрати решиха, че тримата би трябвало да останат в ареста, защото има задоволително доказателства, събрани в 18 тома, които обосновават догатката, че те са причинители на закононарушението.

Тримата са работили в разнообразни комбинации между тях и поради това делото е от висока фактическа и правна трудност, уточни съдията-докладчик Велина Антонова. По думите ѝ предстоят голям брой разпити на очевидци и експертизи, заради което съдът смята, че най-адекватната, за сегашния ранен стадий от следствието, е мярката „ задържане под стража ".

Припомняме, че в случай че тримата бъдат приети за отговорни, ги грози наказване от 3 до 15 години за най-тежкото закононарушение - длъжностно заграбване.

Предварителна инспекция за злоупотреби в общинската болница в миньорския град започнаха, откакто стана ясно, че няколко индивида от техническия личен състав, сред които основен счетоводител и персонален състав, са си разпределяли големи трудови хонорари. В същото време лекари и медицински сестри не са били обезпечавани и не са получили заплати за последните три месеца.

За една година болничното заведение в Раднево е натрупала дълг за над 1 млн. лева Определението на Апелативния съд е дефинитивно.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР