Защо на пингвините не им замръзват стъпалата?
Пингвинът е неповторимо създание. Освен че е единствената птица на планетата, можеща да плува, само че не и да лети, от всички модерни пернати единствено пингвините се придвижват „ прави “.
Но необикновен интерес провокира способността им да оцеляват на едно от най-неблагоприятните места на Земята – Антарктида. Средната годишна температура в региона на Южния полюс е -49,3 градуса по Целзий, а рекордно ниската е –89 градуса. Като прибавим и вятъра, чиято скорост може да доближи до 100 м/с и получаваме условия, в които е невероятно да се живее.
Независимо от това, цялата крайбрежна част на континента е заселена с големи императорски пингвини и пингвините на Адели. Голяма част от живота си тези птици прекарват в морето, от време на време гмуркайки се до 50 метра в ледените води, където не проникват дори слънчеви лъчи.
Природата се е погрижила за оцеляването им, като ги е снабдила с неповторим механизъм на терморегулация. Да съхраняват топлината в такива сурови условия на пингвините оказват помощ мазнини с дебелина до 3 см, над които се намират три пласта водоустойчиви пера, отмерено покриващи цялото тяло на птиците.
Този „ костюм “ е надеждно предпазен от намокряне, също така въздухът сред перата разрешава да се запази топлината както във водата, по този начин и в откритите пространства.
Особено внимание заслужава топлообмена в единствените открити елементи на тялото на пингвините – стъпалата. Удивително! Макар да нямат задоволителна отбрана, краката на птиците не замръзват, позволявайки им с часове да стоят върху леда или да плават в ледената вода.
От заледяване ги избавя понижената загуба на топлота: горещата артериална кръв в стъпалата отдава своята топлота на насрещния поток венозна кръв и по този метод се охлажда. Този резултат се реализира с помощта на извънредно близкото взаимно разположение на артериите и вените и се назовава принцип на противоположното оттичане.
Температурата на стъпалата на антарктическия пингвин нормално е към 4 градуса, което способства освен да се запази топлото, само че и разрешава свободното напредване по леда. Защото прекомерно топлите крайници вероятно щяха да разтапят леда и да измръзват в него.