Пиесата Мрак на края на града“ от младия босненски драматург

...
Пиесата Мрак на края на града“ от младия босненски драматург
Коментари Харесай

Тайнствен аудиодневник ни връща към войната в Босна

Пиесата „ Мрак на края на града “ от младия босненски драматург Дарио Беванда ще има своята международна премиера на Камерна сцена в Народния спектакъл „ Иван Вазов “ на 13 декември. Режисьор е Катрин Медлер, артистичен шеф на Театър „ Оберхаузен “.

В основните функции ще забележим Биляна Петринска, Зафир Раджаб и Анета Иванова, които дружно ще ни поведат в мрачната и завладяваща атмосфера на Сараево през зимата.

Драматурзи на спектакъла са Лаура Мангелс и Павлина Дублекова. Сценографията и костюмите са дело на Франциска Изензее. Преводът на текста е осъществен от Атанас Игов, а звуковата среда е основана от Кико Бек.

„ Мрак на края на града “ споделя историята на две дами – опитната чистачка Фикрета и младата ѝ помощница Бетина, които се борят освен с хаоса в безстопанствен апартамент, само че и с пластовете история, които откриват. В центъра на интригата стои аудиодневникът на предходния жител на дома, който връща героините в годините на войната, като преплита предишното с сегашното. Това ги кара да се изправят против личните си страхове и раните, излъчени сред поколенията.

В една особена зимна вечер, до момента в който снегът неуморно се сипе и обсажда жителите на Сараево под белотата си, в дребен апартамент в покрайнините на града чистачката Фикрета и младата ѝ помощница Бетина се борят с мръсотията, безпорядъка и най-много с пластовете прахуляк на времето. 

Опитната Фикрета, която е израснала през войната, е напълно отдадена на работата, защото желае да свършат в точния момент с почистването. Бетина обаче избира да се рее измежду частите живот, който е текъл или е бил изживян в занемареното жилище. Тя открива аудиодневник, воден от предходния жител по време на обсадата на града през 90-те години върху касетки с диско шлагери. Докато той споделя за всекидневието си в този капсулиран свят, в който обаче животът не секва, предишното и сегашното се преплитат и Фикрета и Бетина са принудени да се изправят против личните си призраци. 

Как оцеляват обособените хора и дребни общности в един откъснат свят, изпълнен с насилие; нужно ли е да се надигнем лице в лице с предишното, с цел да преосмислим сегашното и бъдещето; по какъв начин раните от едно брутално скъсване на нишката на всекидневието и познатия живот, каквото е войната, се предават сред поколенията? Това са част от въпросите, които представлението визира. Спектакълът е взор към човешката резистентност и смелостта да се надигнем против призраците на времето.

Дарио Беванда е едно от най-ярките имена на актуалната театрална сцена на Балканите. Текстът му е основан в границите на районната самодейност на Гьоте-институт за подкрепяне основаването на нова драматургия от Югоизточна Европа  New Stages Southeast (2020–2023) и е отличен от интернационалното жури на фестивала в Театър „ Оберхаузен “. Пиесата му повдига значими въпроси за контузиите от войната и връзката сред предишното, сегашното и бъдещето. Премиерата ѝ в Народен спектакъл „ Иван Вазов “ е международната премиера на текста пред аудитория.

Катрин Медлер е артистичен шеф на Театър „ Оберхаузен “ от 2022 година Преди това е основен драматург и режисьор в Театър „ Мюнстер “ и е шеф на Държавния швабски спектакъл в Меминген, който под нейното управление е почетен с Федералната премия за спектакъл през 2019 г. 

 

 
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР