Петиция за реформи в детското здравеопазване внесоха представители на Фондация

...
Петиция за реформи в детското здравеопазване внесоха представители на Фондация
Коментари Харесай

Детското здравеопазване: Петиция за реформи внесоха от Фондация „Даная“

Петиция за промени в детското опазване на здравето внесоха представители на Фондация „ Даная “ в Министерския съвет. В нея са се подписали над 11 700 жители от цялата страна.

Те упорстват за шест съществени промени, а петицията беше импортирана от Ани Стоянова - майката на 15-годишната Даная, която тъкмо преди година умря в болница " Пирогов ".

От една година майка ѝ Ани Стоянова търси без резултат отговор на въпроса дали гибелта на детето ѝ е била предотвратима.

 Фондация „ Даная “ внася в Министерски съвет 11 704 подписа за промени в детското опазване на здравето България 6 мин. Фондация „ Даная “ внася в Министерски съвет 11 704 подписа за промени в детското опазване на здравето  Две бъдещи детски лечебни заведения: Частната ще отстрани ли държавната? България 4 мин. Две бъдещи детски лечебни заведения: Частната ще отстрани ли държавната?  Нов митинг след гибелта на Даная: Основното искане продължава да бъде оставката на шефа на България 2 мин. Нов митинг след гибелта на Даная: Основното искане продължава да бъде оставката на шефа на " Пирогов "  Фондация „ Даная “ с митинг пред Министерски съвет: Настояват за оставка на шефа на „ Пирогов “ България 2 мин. Фондация „ Даная “ с митинг пред Министерски съвет: Настояват за оставка на шефа на „ Пирогов “  Фондация „ Даная “ внася в Министерски съвет 11 704 подписа за промени в детското опазване на здравето България 6 мин. Фондация „ Даная “ внася в Министерски съвет 11 704 подписа за промени в детското опазване на здравето  Две бъдещи детски лечебни заведения: Частната ще отстрани ли държавната? България 4 мин. Две бъдещи детски лечебни заведения: Частната ще отстрани ли държавната?  Нов митинг след гибелта на Даная: Основното искане продължава да бъде оставката на шефа на България 2 мин. Нов митинг след гибелта на Даная: Основното искане продължава да бъде оставката на шефа на " Пирогов "  Фондация „ Даная “ с митинг пред Министерски съвет: Настояват за оставка на шефа на „ Пирогов “ България 2 мин. Фондация „ Даная “ с митинг пред Министерски съвет: Настояват за оставка на шефа на „ Пирогов “

Гражданската самодейност е в памет на Даная и на всички деца, жертви на „ авариралото “ (според гражданската инициатива) българско детско опазване на здравето.

Ето и какви са предлаганите от „ Даная за живот “ шест незабавни, само че осъществими промени:

1. Доизграждане на Национална детска болница, а и освен, да бъде основана цифрова осведомителна система, поддържана от Министерство на здравеопазването, която да действа в действително време и да насочва родители на деца, които се нуждаят от избрани експерти, само че нямат информация кое лечебно заведение разполага с най-подходящите в съответния случай – съгласно съответното положение на детето, както и съобразено с местоположението му. Системата да сплоти в едно – информация за всички болнични клиники, които лекуват деца, потенциал, работно време, дежурни кабинети и експерти. Да има опция за онлайн питане със период на отговор към съответното болнично заведение.

Снимка: bTV

2. Откриване на гореща телефонна линия или онлайн платформа с лимитирано време за отговор и обединен народен номер за подаване на сигнали за проблеми и в поддръжка на родители на деца-пациенти при приема и престоя им в болнични заведения и/или при отвод на лечебното заведение да обезпечи мултидисциплинарен екип, когато това е належащо. Да се подсигурява анонимността на подателите на сигнали и да има механизъм за следваща незабавна инспекция.

3. Въвеждане на Правила за добра здравна процедура за всички специалности в период не по-късно от 31.12.2024 година и в случай че за същото БЛС откаже да извърши задължението си по закон, да бъде гласувана нормативна смяна, която да подсигурява осъществяването на това им обвързване. В период до 31.12.2024 година да бъде осъществена инспекция на всички медицински протоколи за работа в незабавната и неотложната помощ от самостоятелен експертен орган, външен за съответната болница. Публично обявяване на резултатите от инспекцията.

Да бъде осъществена цялостна актуализация на протоколите в сходство с най-новите практики в незабавната и неотложна медицина и да бъде обезпечено наложителното им въвеждане във всички болнични заведения в период до 31.12.2024 година Да бъде въведено обвързване да бъдат оповестени на интернет страниците на лечебните заведения с нужните реквизити - дата, щемпел и автограф и други.

4. Да се създаде и интегрира за всички болнични заведения Система за първокласен надзор на междуболничната и вътреболничната връзка, която да подсигурява бързо и дейно взаимоотношение, изключващо персонална преценка, за привикване и известяван за нужда от даден експерт, а същото да е написано в ясни правила за задействане и отговор. Да има ясна проследимост на всички дейности, а организацията да е направена по този начин, че да подсигурява елементарно, бързо и дейно взаимоотношение, без това да утежнява практикуващите лекари.

5. Да бъде въведено наложително продължаващо здравно образование за всички медицински специалности. Същото да бъде обезпечено базисно от всяка една болница, като времето за образования да не бъде за сметка на общия годишен отпуск на лекарите - експерти.

Снимка: bTV

6. Да бъде преструктурирана Изпълнителната организация " Медицински контрол " от институция към министъра на опазването на здравето в самостоятелен профилиран държавен орган или в изпълнителна организация към Министерския съвет. Целта е да бъде обезпечена самостоятелност на инспекциите, които този орган прави в лечебните заведения; да му бъдат предоставени пълномощия и отговорности да снема пояснения, да изисква и да ревизира документи на лечебните заведения, чиновниците в тях, както и на засегнатите пациенти, в случай че има такива.

Да бъде основана стратегия, с която до края на 2025 година да бъде нараснал експертният потенциал на чиновниците, които правят инспекциите, както и да им бъде обезпечено почтено и съответно заплащане, ограничаващо риска от корупция.

Опитът на служебното държавно управление да прокара решение за строителството на частна детска болница прави тези промени още по-неотложни.

Снимка: bTV

„ Като общество нямаме потребност от следващата болница, а от нов модел на опазване на здравето, учреден на държавническо мислене за бъдещето на нацията и отговорно харчене на публичните пари. Този модел може да бъде основан единствено в една национална детска болница, която постанова модерни стандарти и обезпечава сложни грижи, в това число за децата с тежки диагнози и редки болести. Не сме срещу частния бизнес в детското опазване на здравето, само че той няма задължението да основава тактики и да организира здравни политики. Това е обвързване на страната ”, съобщи пред БГНЕС майката на Даная и ръководител на УС на Фондация „ Даная “ Ани Стоянова.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР