Петима ранени при ирански удари в Тел Авив и Централен Израел
Петима души пострадаха при ирански обстрел против Тел Авив и Централен Израел през днешния ден. Нови мощни детонации отекнаха в Йерусалим незабавно след първите офанзиви. Израелската работа за незабавна помощ „ Маген Давид Адом “ заяви за съществени материални вреди. Журналисти от Агенция Франс Прес преброиха най-малко шест гърмежа в Йерусалим довечера. Тези офанзиви следват засиленото напрежение в целия район през последните часове.
Според последни данни Иран изстреля над 20 балистични ракети с касетъчни бойни глави против израелски градове. Сирените за въздушна заплаха звучаха непрестанно в Тел Авив и близките региони. Израелската противовъздушна защита съумя да унищожи половината от ракетите още в полет. Въпреки това елементи от снарядите предизвикаха опустошения в гъсто обитаеми региони. Десетки ранени в Израел бяха регистрирани след началото на масираните удари.
Броят на потърпевшите в централните елементи доближи 14 души бяха ранени, в това число 11-годишно момиче в тежко положение. Иранските въоръжени сили използваха съвременни ракети от видовете „ Хорремшехр-4 “ и „ Гадр “. Тези оръжия поразиха 25 позиции на израелската войска в Хайфа и Тел Авив. Иранската държавна телевизия твърди, че ракетите са преодолели сполучливо многослойната противовъздушна отбрана.
Израелската войска отби четвъртата иранска ракетна офанзива в границите на единствено шест часа. В отговор Израел нанесе огромни удари по Техеран и обекти в Централен Иран. Под прицел попаднаха и ирански военноморски кораби в района. Израелските военни оповестиха за пожари наоколо до интернационалното летище „ Бен Гурион “. Те са породени от ирански касетъчни муниции, наподобяващи съветската ракетна система „ Орешник “.
Ситуацията в градовете Арад и Димона остава извънредно сериозна. Там са регистрирани повече от 170 ранени след директни попадения на ирански снаряди. Иранските сили са се целили непосредствено в нуклеарния център покрай Димона. Генералният щаб на иранската войска заплаши с още по-мощни удари. Те ще насочат офанзиви против страни с американски бази при интервенция на Съединени американски щати. Тел Авив се разсъни в условия на засилени ограничения за сигурност и военна готовност.
От началото на войната на 28 февруари в Израел са убити минимум 19 души. Конфликтът стартира с израелско-американски удари по ирански стратегически обекти. Израелската войска е дала до момента 10 жертви при офанзивата си в Южен Ливан. Тези дейности са ориентирани против позиции на проиранската формация „ Хизбула “. Един израелски земеделец почина при другарски огън покрай северната граница на страната.
Иран нанесе ракетни удари и по цели на територията на Кувейт. Техеран изясни това като отговор на офанзиви против своята сериозна инфраструктура. Напрежението сред страните в района продължава да ескалира с всяка минала вълна от обстрели. Израелските управляващи приканват жителите да останат наоколо до бомбоубежищата.




