Пети блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде спрян за планов

...
Пети блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде спрян за планов
Коментари Харесай

Спират 5-и блок на АЕЦ Козлодуй за ремонт и презареждане с американско гориво на 9 май

Пети блок на АЕЦ " Козлодуй " ще бъде спрян за планов годишен ремонт и презареждане с американско гориво на 9 май. Това стана ясно по време на годишния доклад на Агенцията за нуклеарно контролиране.

Очаква се в средата на юни да приключи ремонтът и да бъде заредено идващото количество касети, създадени от " Уестингхаус ". През 2024 година стартира 4-годишен развой на поетапен преход към ново нуклеарно гориво.

През 2027 година цялата дейна зона ще бъде заредена с американско гориво. Вече близо две години пети блок на АЕЦ " Козлодуй " работи, както с съветско, по този начин и с американско гориво.

" Добрата организация на процеса на лицензиране на ново нуклеарно гориво за 5-и блок на АЕЦ " Козлодуй " - сме първата страна в Европейския съюз, която е лицензирала или е дала позволение за нов вид гориво, друго от истинското. Към момента всички системи, които наблюдават положението на дейната зона демонстрират, че няма проблеми с горивото. На предишите поправки директното наблюдаване на касетите демонстрира, че няма проблеми нито с изменяне на формата, нито с някакви други проблеми. Очакваме и тази година да е по този начин, само че ще го разберем откакто средата на май, когато реактора бъде аероскерметизиран ", сподели ръководителят Агенцията за нуклеарно контролиране Цонко Бачийски.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР