Спират 5-ти блок на АЕЦ Козлодуй на 9 май. Ще го зареждат с американско ядрено гориво
Пети блок на АЕЦ " Козлодуй “ ще бъде спрян на 9 май за планов ремонт и презареждане с американско нуклеарно гориво. Това стана ясно по време на годишния доклад на Агенцията за нуклеарно контролиране.
Очакванията са ремонтните действия да приключат доникъде на юни, когато ще бъде заредена и нова партида горивни касети, създадени от " Уестингхаус ".
Припомняме, че още през 2024 година стартира поетапен, четиригодишен развой на прекосяване към нов вид нуклеарно гориво, като се възнамерява до 2027 година дейната зона на реактора да бъде напълно заредена с американско гориво.
Към момента пети блок към този момент повече от година и половина работи със примес от съветско и американско гориво.
Очакванията са ремонтните действия да приключат доникъде на юни, когато ще бъде заредена и нова партида горивни касети, създадени от " Уестингхаус ".
Припомняме, че още през 2024 година стартира поетапен, четиригодишен развой на прекосяване към нов вид нуклеарно гориво, като се възнамерява до 2027 година дейната зона на реактора да бъде напълно заредена с американско гориво.
Към момента пети блок към този момент повече от година и половина работи със примес от съветско и американско гориво.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




