Петър Чобанов е съгласен да бъде служебен премиер. Готовност да

...
Петър Чобанов е съгласен да бъде служебен премиер. Готовност да
Коментари Харесай

Изненада! Петър Чобанов е съгласен да бъде служебен премиер

Петър Чобанов е склонен да бъде длъжностен министър председател. Готовност да бъде министър председател съобщи още един от държавните чиновници, на които това е разрешено в главния закон – подуправителят на Българска народна банка Петър Чобанов. Той е декларирал това пред Епицентър.

„ Готов съм да вземам участие в диалози за длъжностен министър председател “. Това съобщи подуправителят на Българска народна банка Петър Чобанов в отговор на въпроса дали е подготвен да стане длъжностен министър председател, защото негова служебна позиция в Българска народна банка влиза в „ домовата книга “, от която президентът може да уточни длъжностен министър-председател.

Така се дава още една опция на Радев за избор на нов министър председател.

„ Аз съм пореден в своята позиция, акцентира Чобанов пред Епицентър. бг. В миналата процедура през март т.г. заявих, че тогава, когато има риск за конституционна рецесия, за финансовата непоклатимост и за държавността като цяло – съм склонен да вземам участие в тези диалози за длъжностен министър председател.

Изненада! Петър Чобанов е склонен да бъде длъжностен министър председател 19.08.24 18:26 Камъни в жлъчката. Симптоми и лекуване (ВИДЕО) 19.08.24 18:13 ИЗВЪНРЕДНО!: Постоянен арест за Румен Гайтански – Вълка 19.08.24 18:11 Дончо Барбалов пред SafeNews: Бюджетът на София е без цели 19.08.24 18:03 Ексклузивно! ОДМВР – Пловдив с нов шеф, ето кой е той 19.08.24 17:27

Днес виждаме, че навлизаме в сюжет, доста сходен на конституционна рецесия – в такава обстановка няма по какъв начин да откажа да участам в диалози за длъжностен министър председател и да поема тази отговорност. Виждам, че господин Главчев също заема почтена сходна позиция, акцентира Петър Чобанов.

От 26 юли 2023 година Чобанов е подуправител на Българска народна банка, направление „ Банково “.

По време на консултациите при президента, преди посочването на Димитър Главчев за длъжностен министър председател, Петър Чобанов беше изразил пред Радев подготвеност за вдишване на премиерския пост, като я е обвързва с възможна поява на “екзотики ” и опасности за финансовата непоклатимост на страната.

Скоро по-късно обаче Чобанов отговори дали е приел да бъде длъжностен министър председател по този начин:

„ Това не е приоритет в кариерното ми развиване, само че има избрани хипотези, при които бих обмислил предлагането. Ако установя, че се появяват екзотики, които заплашват финансовата непоклатимост, фискалната непоклатимост и пътя на България към еврозоната, заплашват страната, тогава бих приел “.

Чобанов е дълготраен народен представител от Движение за права и свободи и беше финансов министър в държавното управление на Пламен Орешарски.

За разновидността „ Чобанов “ заяви преди дни и ексдепутатът Георги Кадиев.

По думите му подуправителят на Българска народна банка и някогашен финансов министър Петър Чобанов евентуално ще е идващият длъжностен министър председател.

„ Дълбоката страна към този момент не харесва Главчев и тика президента към избор на Петър Чобанов за нов длъжностен министър председател след оповестяването на избори, ограничавайки броя на претендентите. Чобанов не желае, тъй като би трябвало да напусне Българска народна банка, само че никой не го пита. Избори. “ Така сбито Кадиев разказа настоящата картина на политическия фронт.

По-рано през днешния ден актуалният длъжностен министър председател Димитър Главчев също изрази подготвеност да взе участие в нова процедура по назначение на държавен началник, в случай че такава ще се предотврати институционален блокаж.

Ще извършвам отговорностите си на длъжностен министър-председател толкоз време, колкото е належащо, с цел да не изпада страната в конституционна рецесия. Това съобщи в свое изказване служебният министър председател Димитър Главчев.

По-рано тази заран номинираната за длъжностен министър председател Горица Грънчарова – Кожарева показа своя избор за състав на нов кабинет. В него за длъжностен министър на вътрешните работи попада Калин Стоянов.

В момента, в който чу името на Стоянов обаче президентът Румен Радев съобщи, че няма да подпише декрет за новото служебно държавно управление. Вместо това президентът даде период на Кожарева до през днешния ден следобяд да предложи различен на негово място. Причината била, че, в случай че Стоянов остане в състава на кабинета, това няма да успокои политическата конюнктура.

Номинираната за длъжностен министър председател съобщи, че нейният избор е изработен и не има намерение да сменя никой от министрите в своя кабинет. Тогава Радев съобщи, че следователно няма да подпише указа, с което уговорките на Кожарева приключиха.

Утре клетва в Народното събрание няма да има. Изборите се отсрочват за след 20 октомври, като досегашното служебно държавно управление на ДимитърГлавчев продължава да изпълява своите задължения до избирането на нов длъжностен кабинет, коментира Румен Радев.

 

 

Източник – Епицентър

Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР