Празничната добавка за пенсионери и бедни ще е 50 евро
50 евро ще е първата празнична добавка, която ще се дава по закон, а не по убеждение на политиците. Сумата е записана в плана на бюджет 2026 и ще е за посрещане на Коледа, като ще се заплати през ноември. За пръв път парите ще се получават освен от пенсионери, а от всички на обществени помощи и още някои категории. Очаква се към 507 000 българи да получават такива целеви помощи.
Години наред всевъзможни държавни управления сътвориха традиция да раздават добавки на пенсионерите за Коледа и за Великден. При държавното управление на Росен Желязков Деница Сачева от ГЕРБ изиска от обществения министър на Българска социалистическа партия Борислав Гуцанов законопроект, с който добавките да се регламентират публично и да не зависят от волята на държавните управления. Така в последните дни на предходното Народно заседание депутатите задействаха измененията.
За последно добавки единствено на пенсионерите бяха дадени за Великден. Те бяха 50 евро за пенсионерите под линията на беднотия (380,63 евро), и 20 евро за тези сред линията на беднотия и минималната заплата. За Коледа такова разграничаване няма да има. 50 евро ще получат следните категории:
– хората, които получават месечни или целеви обществени помощи, или са получили еднократни помощи за случайно зародили нужди;
– младежи от 18- до 21-годишна възраст, които до навършване на тази възраст са употребили обществена и/или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа и я напущат за първи път;
– получаващите енергийни помощи за настоящия отоплителен сезон;
– получаващите месечни помощи за развъждане на дете с трайно увреждане до 18-годишна възраст и до довеждане докрай на междинното обучение, само че не по-късно от 20-годишна възраст, като тези помощи се изплащат без значение от приходите на фамилията (чл. 8д, алинея 1 от Закона за фамилните помощи);
– получаващите месечни помощи за дете без право на наследствена пенсия от умрял родител (чл. 8е, алинея 1 от Закона за фамилните помощи);
– деца, настанени в фамилии на родственици или близки, или в приемни семейства;
– подпомагани от Агенцията за обществено подкрепяне ветерани от войните;
– подпомагани от Агенцията за обществено подкрепяне военноинвалиди и военнопострадали.
Добавката няма да получат евентуално доста пенсионери, които са привикнали с нея. Това е по този начин, тъй като те може и да са под линията на беднотия, само че да не са кандидатствали за помощи, тъй като заради разнообразни аргументи не дават отговор на изискванията за тях.
Години наред всевъзможни държавни управления сътвориха традиция да раздават добавки на пенсионерите за Коледа и за Великден. При държавното управление на Росен Желязков Деница Сачева от ГЕРБ изиска от обществения министър на Българска социалистическа партия Борислав Гуцанов законопроект, с който добавките да се регламентират публично и да не зависят от волята на държавните управления. Така в последните дни на предходното Народно заседание депутатите задействаха измененията.
За последно добавки единствено на пенсионерите бяха дадени за Великден. Те бяха 50 евро за пенсионерите под линията на беднотия (380,63 евро), и 20 евро за тези сред линията на беднотия и минималната заплата. За Коледа такова разграничаване няма да има. 50 евро ще получат следните категории:
– хората, които получават месечни или целеви обществени помощи, или са получили еднократни помощи за случайно зародили нужди;
– младежи от 18- до 21-годишна възраст, които до навършване на тази възраст са употребили обществена и/или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа и я напущат за първи път;
– получаващите енергийни помощи за настоящия отоплителен сезон;
– получаващите месечни помощи за развъждане на дете с трайно увреждане до 18-годишна възраст и до довеждане докрай на междинното обучение, само че не по-късно от 20-годишна възраст, като тези помощи се изплащат без значение от приходите на фамилията (чл. 8д, алинея 1 от Закона за фамилните помощи);
– получаващите месечни помощи за дете без право на наследствена пенсия от умрял родител (чл. 8е, алинея 1 от Закона за фамилните помощи);
– деца, настанени в фамилии на родственици или близки, или в приемни семейства;
– подпомагани от Агенцията за обществено подкрепяне ветерани от войните;
– подпомагани от Агенцията за обществено подкрепяне военноинвалиди и военнопострадали.
Добавката няма да получат евентуално доста пенсионери, които са привикнали с нея. Това е по този начин, тъй като те може и да са под линията на беднотия, само че да не са кандидатствали за помощи, тъй като заради разнообразни аргументи не дават отговор на изискванията за тях.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




