“Перфектно изстрелване, написа в Туитър основателят на Рокет Лаб Питър

...
“Перфектно изстрелване, написа в Туитър основателят на Рокет Лаб Питър
Коментари Харесай

УСПЕХ: Американска ракета Електрон изпрати към Луната мисията Кепстоун на НАСА!

“Перфектно изстрелване ”, написа в Туитър създателят на Рокет Лаб Питър Бек. “Лунният “Фотон ” е в ниска околоземна орбита ”.

Но изстрелването е единствено началото – през идващите пет дни американският мотор “Хиперкюри ” на “Фотон ” ще се възпламенява от време на време, до момента в който първичната кръгова 170-километрова орбита стане елипсовидна. На шестия ден чрез едно последно запалване на мотора задачата ще напусне околоземната орбита със скорост 39 500 km/h. 

В 13:45 ч. българско време бе доказано, че първото от серията запалвания на “Хиперкюри ” е сполучливо и орбитата на “Кепстоун ” е към този момент с параметри 170 на 1040 километра. 

Разделянето на “Кепстоун ” от “Фотон ” ще е реалност на 20-тата минута след финалното запалване на мотора. Космическият уред е създаден по стандарта CubeSat от общо 12 универсални единици и е с размера на микровълнова фурна. Той няма да каца на Луната, а ще лети до така наречен почти-праволинейна ореолна орбита, в каквато галактически уред до момента в никакъв случай не е навлизал. Изследователите допускат, че тази орбита е гравитационно постоянна и разрешава в нея да се построи непрекъсната база. Именно там НАСА желае да построи станцията “Гейтуей ”, от която астронавтите ще имат достъп до лунната повърхнина. Но с цел да се удостовери концепцията, “Кепстоун ” е първата задача, която ще разузнае характерностите на орбитата.

Пристигането е планувано за 13-ти ноември. Това е дълго странствуване – спомнете си, че астронавтите на НАСА от програмата “Аполо ” в края на 60-те и при започване на 70-те са пътували три дни към Луната. Но полетната скица на “Аполо ” е била напълно друга – корабите са били изпращани към естествения ни сателит по т.нар. траектория на свободно връщане. Поетапното запалване на “Хиперкюри ” и бавното ускорение на “Кепстоун ” до Луната крие други преимущества – достигането на Луната става с най-малък разход на гориво и в бъдеще ще разреши на дребни ракети и галактически апарати да летят до Луната. Методологията ще може да се употребява и за икономично преференциални полети на товарни кораби и на модули на окололунни бази.

След идването на “Кепстоун ” в орбитата си към естествения ни сателит, галактическият уред ще работи там най-малко шест месеца.

Видеозапис от днешното изстрелване – Youtube връзка

 

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР