Печалбата на банките в България отчитат 918 млн. лева печалба

...
Печалбата на банките в България отчитат 918 млн. лева печалба
Коментари Харесай

Банковата ни система отчита 918 млн. лева печалба през първото полугодие

Печалбата на банките в България регистрират 918 млн. лв. облага за първото полугодие на годината, което съставлява повишаване с 14.6% по отношение на 30 юни 2018 година, когато беше регистрирана облага в размер на 117 млн. лв.. Това демонстрират данните от оповестения на интернет страницата на Българска народна банка тримесечен бюлетин „ Банките в България ".

Показателят за възвръщаемост на активите (ROA) бе 1.69%, а на възвръщаемостта на личния капитал (ROE) - 12.98%.

Общият чист действен приход набъбна по отношение на 30 юни 2018 година със 136 млн. лева (6.8%) до 2.1 милиарда лева В структурата му дяловете на чистия лихвен приход и на чистия приход от финансови принадлежности понижиха надлежно до 64.7% и до 6.8%. Увеличи се делът на другите чисти приходи - до 3.0% в края на юни 2019 година Спрямо юни 2018 година размерът на чистия лихвен приход набъбна с 33 млн. лева (2.4%) до 1.4 милиарда лева Нетният приход от такси и комисиони се усили с 27 млн. лева (5.2%) до 545 млн. лева.

Активите на банковата система доближиха 108.6 милиарда лева в края на юни, като се усилиха с 0.3 % (332 млн. лева.) през второто тримесечие на годината. Делът в активите на петте най-големи банки в края на юни бе 59.9% (при 59.8% в края на март).

В общите активи на банковата система към края на юни делът на дъщерните банки от Европейски Съюз бе 72.2% (72.4% в края на първото тримесечие), а на клонове от Европейски Съюз - 2.9% (3.0% към март). Пазарният дял на банките с локален акционерен капитал се резервира (21.5%). Делът на клоновете на банки отвън Европейски Съюз (0.1%) също не се промени, а този на банките отвън Европейски Съюз бе 3.2% (3.0% в края на март).

Размерът на активите на банковата система, отнесени към Брутният вътрешен продукт, в края на юни 2019 година възлезе на 95.8%2 (при 97.9% три месеца по-рано). Това се дължи на промените в структурата на активите на банковата система през интервала април - юни 2019 година, които са:

- Увеличи се делът на заемите и задатъците в общата конструкция на активите (от 63.3% на 64.9%).

- Делът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане понижа (от 18.8% на 16.6%) в активите.

- Нараснаха портфейлите с скъпи бумаги (от 12.3% на 12.7%) с приноса на дълговите скъпи бумаги.

Кредитирането на семействата продължава да расте

Брутните заеми и задатъци към 30 юни 2019 година възлязоха на 90.6 милиарда лева (при 91.0 милиарда лева към 31 март 2019 г.). Намаляха средствата при централни банки (с 1.8 милиарда лева, 12.5%), а при вземанията от кредитни институции бе регистрирано едва повишаване с 36 млн. лева (0.2%). Брутният кредитен портфейл (в който не се включват заемите и задатъците за секторите „ централни банки " и „ кредитни институции " ) в края на второто тримесечие на 2019 година доближи 63.1 милиарда лева, като се усили с 1.4 милиарда лева (2.2%) през тримесечието.
Източник: econ.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР