Пазарът на петрол е намерил своя баланс, който трудно ще

...
Пазарът на петрол е намерил своя баланс, който трудно ще
Коментари Харесай

Пазарът на петрол е намерил своя баланс: Русия изнася за Азия, а Азия за Европа

Пазарът на нефт е намерил своя баланс, който мъчно ще бъде нарушен преди края на интервала на слаб стопански напредък и криза през втората половина на 2023 година След това може да се чака повишаване на цените на суровините, коментира Цветослав Цачев, основен капиталов съветник, ЕЛАНА Трейдинг, в ефира на предаването " Бизнес старт " с водеща Роселина Петкова.

Китай внася рекордни количества нефт и въглища от Русия сега, което резервира салдото на международните енергийни пазари и заобикаля огромния потрес, в случай че огромен производител като Русия внезапно изчезне от пазара, изясни Цачев.

" Пазарът на нефт се пренасочи от експорт на енергийни първични материали от Русия към Европейски Съюз на Русия към Азия - надлежно азиатските първични материали се насочиха към Европа, най-много горивата. Русия остава доста огромен експортьор на LNG за Европа, което действително замести взривения " Северен поток ". Всичко се трансформира от позиция на логистиката - това оскъпява и води до задържане на суровините, което се отрази в първата половина на предходната година, когато петролът трябваше да се пренасочи към рафинериите в Индия и да се върне под формата на горива в Европа и другите пазари. Този проблем в този момент е решен и се вижда в данните за новите консуматори на съветски първични материали, които регистрират огромен напредък на годишна база. Пазарът се е наместил. "

Процесът на прекосяване към ЕV ще бъде относително муден, а търсенето на нефт в Китай, Индия и Африка единствено ще пораства и може да докара до 20%-30% растеж на международното ползване до 2050 година Евтината и налична сила ще остане изключително значима в тези райони, сподели Цачев.

" Много деликатно се следи метода, по който се развива автомобилната промишленост, тъй като най-голямото терзание за пазара на нефт идва точно оттова - дали ще има такова заменяне на стандартните мотори с вътрешно горене с електрически коли, тъй като превозът остава половината на търсенето на нефт в международен мащаб. Прогнозите са за продължаващо повишаване на търсенето до 2030 година, макар голямата наклонност за прекосяване към EV. Причината е, че производството им продължава да изисква голямо количество сила - тази сила към този момент може да се направи единствено от стандартните горива. "

Очакванията за възобновяване на Китай след пандемията стопираха срутва на петрола до известна степен, само че тези упования към момента не се сбъдват. Китай към този момент не е този мотор на растежа, който беше - тласъците на Пекин в този момент не са ориентирани толкоз към строителния бранш, а към вътрешното ползване, което остава лимитирано, разяснява Цачев.

" Свикваме с мисълта, че икономическият напредък в международен мащаб ще бъде относително слаб - в най-хубавия случай ще бъде по-слаб от предходното десетилетие, само че няма да бъде рецесионен. "

Сериозна международна икономическа рецесия е доста малко евентуална поради продължаващото съществуване на свободни пари, които задържат стопанската система от това да тръгне надолу, сподели Цачев. Икономиката въпреки всичко няма да пораства с избухливите скокове от последното десетилетие, защото централните банки няма да наливат пари и ще заобикалят да поддържат дълга посредством ниски доходности и лихви./ Bloomberg
Тази публикация ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР