Пъстро, весело и буквално шумно бе откриването на изложбата По

...
Пъстро, весело и буквално шумно бе откриването на изложбата По
Коментари Харесай

Изложба разкрива живота на каракачаните

Пъстро, радостно и безусловно шумно бе откриването на изложбата " По пътя “,  пресътворяваща наследството на каракачаните, което се състоя нощес в новото пространство за просвета СКЛАД в Тютюневия град. С радостен шум и доста ентусиазъм, възпитаници от пловдивското СУ " Св. Патриарх Евтимий “ още с идването си се включиха в креативната работилница, в която рисуваха и оцветяваха шаблони на каракачански претекстове, подреждаха пъзели и  моделираха в особено отреденото за тях пространство в залата. Творческият развой бе направляван от тяхната преподавателка по изобразяване – пловдивската художничка Елица Гигова и студенти от катедра " Етнология “ на Пловдивският университет " Паисий Хилендарски “. Децата с очевидно наслаждение не стопираха да творят от началото, по време, и след формалното разкриване на изложбата.

" По пътя “ е резултат от проучвателен и креативен търсения на екип от катедра " Етнология “ на Пловдивския университет " Паисий Хилендарски “ в границите на проект CU TENDA – истории, облици и звуци в движение (Живата памет на Югоизточна Европа), съфинансиран по стратегия Творческа Европа на Европейски Съюз.

Експозицията от фототабла, ситуирани в кръг в центъра на СКЛАД пресътворява наследството на каракачаните, което действително и метафорично е вплетено в концепцията за пътя и пътуването. Елементи от сезонната пъргавина на тази общественост в предишното се резервират и предават до през днешния ден посредством разказите, песните, спомените, материалната и нематериалната просвета. Макар и уседнали, днешните наследници остават свързани с това постоянно пътешестване на предците си.

Авторите на изложбата – доцент Красимира Кръстанова, Меглена Златкова, Елица Стоилова и Мария Кисикова – основават идея, която показва по най-хубавия метод откритията на екипа по време на двугодишно теренно проучване измежду общности на каракачани в България и северна Гърция.

Приветствие от името на създателите насочи доцент Красимира Кръстанова, която описа за процеса на основаване на изложбата. Тя благодари особено на Общинска фондация " Пловдив 2019 “ за поддръжката и за това, че екипът е прегърнал незабавно концепцията за осъществяване на плана в новото пространство. Специални благодарности доцент Кръстанова насочи и към Община Пловдив за дългогодишната поддръжка и чудесно партньорство в голям брой планове и взаимни начинания, осъществени през годините. Гостите бяха поздравени и от Светлана Куюмджиева – артистичен шеф на Фондация Пловдив 2019 и самобитен хазаин на събитието.

Официално изложбата " По пътя “ откри заместник-кметът по просвета и туризъм на община Пловдив инж. Александър Държиков, който поздрави сърдечно екипа на ПУ, катедра " Етнология “ за труда, напъните и впечатляващия резултат, както и децата от учебно заведение " Св.Патриарх Евтимий “, които сътвориха толкоз същинска, креативна  атмосфера на вечерта.

Сред гостите на откриването бяха още Савина Петкова – ръководител на Общински съвет Пловдив, доктор Мариана Чолакова – почетен консул на Германия в Пловдив, историкът Пламен Славов, както и огромна група от град Карлово, членове на Културно-просветното сдружение на каракачаните в България. От тяхно име Анастасия Чолакова поздрави създателите на плана и гостите на откриването, като не скри вълнението си от видяното. Посетителите на изложбата бяха предизвикани да се потопят в света на каракачаните и да съпреживеят пътуването във времето и пространството, като имаха опция да видят и премиерата на кино лентата " CU TENDA – пътешестване с каракачаните “, в който изследователският и креативен екип взаимно с режисьора Екатерина Минкова показват един образен роман за пътуването през загатна.

В средата на залата бе сложена бакърена тава, която искащите опитваха да завъртят по метод, излъчен като умеене от стотици години измежду дамите каракачанки.

" И без значение, че каракачаните вървят най-често в черни одежди ще видите и ще се убедите, че животът им в действителност е цветен, хубав и трогателен “, сподели Анастасия Чолакова. В края на събитието екипът и членовете на КПДК - Карлово си направиха обща фотография за спомен, в която включиха и особено направената за вечерта баница, приготвена по остаряла каракачанска рецепта. Изложбата може да бъде прегледана в СКЛАД в Тютюневия град до 5 декември.
Източник: plovdiv24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР