Първият трансграничен парад Парад на Дунав - два флага, една

...
Първият трансграничен парад Парад на Дунав - два флага, една
Коментари Харесай

Първият трансграничен парад у нас събра хиляди зрители по бреговете на Русе и Гюргево

Първият трансграничен церемониал " Парад на Дунав - два флага, една река “ събра през днешния ден хиляди фенове по крайбрежията на Русе и Гюргево.  Организирана от Община Русе и румънската асоциация " Арпатия “, с поддръжката на Община Гюргево, огромната демонстрация е директно обвързана с Българското председателство на Дунавската тактика и е публично включена в календара на Министерството на районното развиване и благоустройството.

Сред формалните посетители бяха кметът на Русе, заместник-министърът на районното развиване и благоустройството  арх. Павлета Пеловска, заместник-министърът на туризма Георги Тодоров, изключителният и пълномощен дипломат на България в Румъния Н.Пр. Радко Влайков, кметът на Гюргево Адриан Ангелеску, депутати, заместник-кметът на Гюргево Йонел Мускалу, заместител регионалният шеф Валери Йорданов, ръководителят на Общинския съвет в Русе акад. Христо Белоев, заместник-кметовете Златомира Стефанова, Димитър Недев и Борислав Рачев, общински съветници и представители на локалните управляващи и държавни управляващи.

В обръщението си към присъстващите кметът на Русе съобщи, че  с това събитие реката сплотява жителите на двата града в общ блян за по-свързана, по-силна и по-видима Европа. " Този церемониал е явен знак, че Русе и Гюргево основават обща история. Откакто сме част от Шенгенското пространство, реката към този момент не разделя Русе от Гюргево, а съединява двата града “, сподели кметът. Той съобщи, че се надява както българската страна, по този начин и европейските институции да насочат в бъдеще задоволително вложения по дунавския бряг, с цел да може България, сходно на останалите крайдунавски страни, да извлече оптималната изгода от реката и нашето общество да се обогатява материално и духовно. " Искам да изразя дълбоката си признателност към нашите сътрудници от асоциация " Арпатия “ и Община Гюргево, към Оперативна програма " Русе арт “, към стотиците участници, които трансфораха реката в празнична алея. Нека пазим духа на Дунав и да го трансформираме в мотор на нашия общ напредък “, добави Милков.

Арх. Павлета Пеловска изрази убеденост, че след години това първо издание на парада ще бъде възприемано като събитие, което е положило основите на едно още по-задълбочено доближаване сред общностите от двата бряга на реката. От своя страна, заместник-министърът на туризма Георги Тодоров подчертава върху големия капацитет на река Дунав като дестинация за резистентен интернационален туризъм и взаимни тактики сред България и Румъния.

 Стартът на дефилето с над 250 лодки бе даден в региона на Дунав мост с впечатляващ набор от дневни фойерверки. В парада се включиха  емблематичният круизен транспортен съд " София “ и 34-метровият български съд " Осъм “. Спектакълът бе допълнен от димни резултати в цветовете на двата национални трибагреника,  които бяха развети от двете страни на реката.    Кулминацията на вечерта бе майсторското 30-минутно акробатично авиошоу на " Ястребите на Румъния “, които изписаха в небето над Русе и Гюргево обръщение за единение. Пилотите, които са членове на Националния акробатичен тим на северната ни съседка, извършиха впечатляващи демонстрации по върховен пилотаж и въздушна акробатика.

Вечерта приключи с концерт на емблематичната група " Остава “, която събра генерации русенци на брега на реката.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР