Първият строук център вече работи в УМБАЛ „Св. Анна“ - София
Първият строук център към този момент работи в УМБАЛ „ Св. Анна “ – София. На откриването участваха служебният министър на опазването на здравето доцент Михаил Околийски и зам.-министърът доктор Петър Грибнев, шефът на лечебното заведение доктор Славчо Близнаков, доцент Росен Калпачки, шеф Клиника по нервни заболявания, и ръководителят на Отделението по ендоваскуларна неврохирургия доктор Нурфет Алиоски.
„ Това е първият от 17-те центъра за битка с инсултите, които, когато стартират да работят сложно, ще подобрят в доста огромна степен мозъчното здраве и публичното здраве на българските жители. Тези центрове, които в огромната си степен към този момент са построени, ще разрешат една координирана, навременна грижа, ще се съблюдава стандартът на златния час и ще се ползват най актуалните интервенции в тази сфера. Целият развой ще бъде цифровизиран и ще влиза и в НЗИС, с цел да бъде следено положението на хората и във връзка с тяхното възобновяване и рехабилитация “, сподели пред публицисти доцент Околийски. Той добави, че инвестицията се извършва по Плана за възобновяване и резистентност и е на обща стойност 110 млн. евро.
Министърът заяви, че през днешния ден е участвал на целия път на пациента през системата – и в залата, в която се прави първичният триаж, и при първичните интервенции. „ В момента имаше над 15 индивида по едно и също време, които бяха обслужвани. Направи ми усещане доста положителната процедура, приложена в болничното заведение, за ангажиране на сътрудници психолози и психотерапевти, които да работят с пациентите и фамилиите им, само че и с медиците, тъй като те живеят и работят в доста огромен стрес, който постоянно води до професионално прегаряне и демотивация. По този метод се подсигурява както качеството на здравната грижа, по този начин и това медиците да не емигрират в чужбина и да не губим млади сътрудници и скъпи фрагменти “, сподели министър Околийски.
Зам.-министър Грибнев добави, че следва да проработят строук центровете в УМБАЛ „ Св. Иван Рилски “ и в УМБАЛСМ „ Пирогов “, които са част от шестте съществени високотехнологични центъра за инсулт, в които ще се правят и тромбектомии. „ В останалите 11 центъра в страната ще бъдат осъществявани тромболизи, при които е належащо пациентът да е дошъл в болничното заведение до три часа след приемане на инсулта “, сподели той. Д-р Грибнев посочи, че 17-те центъра са разпределени на цялата територия на страната и са съобразени с разположението на медицинските хеликоптери, с цел да се съблюдава „ златният час “.
Директорът на УМБАЛ „ Св. Анна “ доктор Близнаков напомни, че болничното заведение има строук център от 10 години. „ Сега обаче минаваме на качествено ново равнище с техниката по ПВУ. Получихме съвременен 360-слайдов скенер, ядрено-магнитен резонанс и бипланов ангиограф, който е като галактически транспортен съд. Имаме и построен привиден център, който ще служи за обучаване на други лекари, които да правят тези действия. Т.е. в идващите години благодарение на доктор Алиоски ще бъдат подготвени в допълнение невролози и неврохирурзи, които да работят и в другите строук центрове в страната “, сподели той.
Д-р Близнаков добави, че до момента през регионалната болница са минавали по 1000 исхемични инсулта годишно, от които към 300 се лекуват с тромболиза и към 70 – с тромбектомия, като лечебното заведение има благоприятни условия за най-малко двойно повече.
„ Проектът за създаване на центровете за лекуване на инсулт е получил поддръжката на съвсем всички министри на опазването на здравето и техните екипи. Някои са работили повече, други по малко, само че като цяло всички поддържаха този проект. Нищо от това нямаше да се случи, в случай че нямахме поддръжка до този миг. Нашата вяра и нашият зов е към сътрудниците в другите лечебни заведения, тъй като ние можем да им покажем по какъв начин се работи и те да го приложат. Идеята за тези центрове е по-скоро да станат налични за хората в цялата страна, тъй като даже да употребяваме всички хеликоптери на армията, в случай че всички се лекуват в един център, отново няма да помогне “, разяснява доцент Росен Калпачки.
В отговор на въпрос за долекуването на пациентите с инсулт зам.-министър Петър Грибнев уточни, че това е проблем освен за тях, а и за други заболявания. Той означи, че има клинични пътеки за долекуване, само че те не се употребяват задоволително интензивно и тяхното остойностяване е предмет на договаряния сред НЗОК и Лекарския съюз. Доц. Калпачки добави, че в случай че пътеките станат по-атрактивни финансово, доста повече лечебни заведения ще се заемат с тази активност.
„ Това е първият от 17-те центъра за битка с инсултите, които, когато стартират да работят сложно, ще подобрят в доста огромна степен мозъчното здраве и публичното здраве на българските жители. Тези центрове, които в огромната си степен към този момент са построени, ще разрешат една координирана, навременна грижа, ще се съблюдава стандартът на златния час и ще се ползват най актуалните интервенции в тази сфера. Целият развой ще бъде цифровизиран и ще влиза и в НЗИС, с цел да бъде следено положението на хората и във връзка с тяхното възобновяване и рехабилитация “, сподели пред публицисти доцент Околийски. Той добави, че инвестицията се извършва по Плана за възобновяване и резистентност и е на обща стойност 110 млн. евро.
Министърът заяви, че през днешния ден е участвал на целия път на пациента през системата – и в залата, в която се прави първичният триаж, и при първичните интервенции. „ В момента имаше над 15 индивида по едно и също време, които бяха обслужвани. Направи ми усещане доста положителната процедура, приложена в болничното заведение, за ангажиране на сътрудници психолози и психотерапевти, които да работят с пациентите и фамилиите им, само че и с медиците, тъй като те живеят и работят в доста огромен стрес, който постоянно води до професионално прегаряне и демотивация. По този метод се подсигурява както качеството на здравната грижа, по този начин и това медиците да не емигрират в чужбина и да не губим млади сътрудници и скъпи фрагменти “, сподели министър Околийски.
Зам.-министър Грибнев добави, че следва да проработят строук центровете в УМБАЛ „ Св. Иван Рилски “ и в УМБАЛСМ „ Пирогов “, които са част от шестте съществени високотехнологични центъра за инсулт, в които ще се правят и тромбектомии. „ В останалите 11 центъра в страната ще бъдат осъществявани тромболизи, при които е належащо пациентът да е дошъл в болничното заведение до три часа след приемане на инсулта “, сподели той. Д-р Грибнев посочи, че 17-те центъра са разпределени на цялата територия на страната и са съобразени с разположението на медицинските хеликоптери, с цел да се съблюдава „ златният час “.
Директорът на УМБАЛ „ Св. Анна “ доктор Близнаков напомни, че болничното заведение има строук център от 10 години. „ Сега обаче минаваме на качествено ново равнище с техниката по ПВУ. Получихме съвременен 360-слайдов скенер, ядрено-магнитен резонанс и бипланов ангиограф, който е като галактически транспортен съд. Имаме и построен привиден център, който ще служи за обучаване на други лекари, които да правят тези действия. Т.е. в идващите години благодарение на доктор Алиоски ще бъдат подготвени в допълнение невролози и неврохирурзи, които да работят и в другите строук центрове в страната “, сподели той.
Д-р Близнаков добави, че до момента през регионалната болница са минавали по 1000 исхемични инсулта годишно, от които към 300 се лекуват с тромболиза и към 70 – с тромбектомия, като лечебното заведение има благоприятни условия за най-малко двойно повече.
„ Проектът за създаване на центровете за лекуване на инсулт е получил поддръжката на съвсем всички министри на опазването на здравето и техните екипи. Някои са работили повече, други по малко, само че като цяло всички поддържаха този проект. Нищо от това нямаше да се случи, в случай че нямахме поддръжка до този миг. Нашата вяра и нашият зов е към сътрудниците в другите лечебни заведения, тъй като ние можем да им покажем по какъв начин се работи и те да го приложат. Идеята за тези центрове е по-скоро да станат налични за хората в цялата страна, тъй като даже да употребяваме всички хеликоптери на армията, в случай че всички се лекуват в един център, отново няма да помогне “, разяснява доцент Росен Калпачки.
В отговор на въпрос за долекуването на пациентите с инсулт зам.-министър Петър Грибнев уточни, че това е проблем освен за тях, а и за други заболявания. Той означи, че има клинични пътеки за долекуване, само че те не се употребяват задоволително интензивно и тяхното остойностяване е предмет на договаряния сред НЗОК и Лекарския съюз. Доц. Калпачки добави, че в случай че пътеките станат по-атрактивни финансово, доста повече лечебни заведения ще се заемат с тази активност.
Източник: zdrave.net
КОМЕНТАРИ




