Първият прототип на орбитална слънчева електроцентрала ще бъде изстрелян в

...
Първият прототип на орбитална слънчева електроцентрала ще бъде изстрелян в
Коментари Харесай

Извеждат соларна централа в космоса през декември

Първият първообраз на орбитална слънчева електроцентрала ще бъде изстрелян в космоса през декември, оповестиха за новаторския план от Калифорнийския софтуерен институт, написа technews.

Амбициозни планове за създаване на орбитални слънчеви електроцентрали има във всички страни със лични галактически стратегии. От всеки квадратен метър в орбита може да се извлече осем пъти повече сила, в сравнение с Земята, и това се случва 24 часа в денонощието без спирания за нощта.

Учените от Калифорнийския софтуерен институт (Caltech) имат намерение да осъществят плана си през декември тази година, като изведат в орбита първия първообраз на слънчева електроцентрала.

Проектът на Caltech започва с рекордно подаяние през 2013 година от Доналд Брен, ръководител на борда на шефовете на компанията Irvine – той даде повече от $100 милиона в поддръжка на програмата за орбитална слънчева електроцентрала. През 2015 година и Northrop Grumman наля средства в плана, като отпусна $17,5 милиона на института.

Проектът се развива в три направления. Една група учени създава ултра-леки слънчеви кафези, друга основава ултра-леки и ефикасни преобразуватели на електрическа сила от акумулатори в микровълново излъчване, а третата група проектира структурата на слънчевите полета за изстрелване в космоса, като взима поради рестриктивните мерки на актуалните ракети носители.

Сега и трите плана са въплътени в един първообраз, който скоро ще бъде изпратен в орбита. Слънчевите кафези, построени от първата група, дават обещание 50 до 100 пъти по-добро съответствие мощност/тегло от актуалните сателитни слънчеви панели, в това число най-новите на МКС.

Вторият екип показа ултралеко, дребно и на ниска цена съоръжение за превръщане на непрекъснат ток от слънчеви панели в RF сигнал за следващо предаване на Земята. Извършва се манипулиране на етапа на сигнала за най-висока акуратност и скорост.

Самият панел е направен под формата на плочка с повърхност 10 см². Тя съдържа както двустранни слънчеви кафези, по този начин и модул за превръщане в RF сигнал. Теглото на един модул е ​​само 2,8 година Модулите се сглобяват на линии с широчина 2 м и дължина до 60 м в най-дългата част на слънчевата плантация.

От лентите се основава квадрат със страна 60 м, а самото поле за изпращане в космоса се сгъва в доста компактна форма – съвсем като оригами. От такива квадрати ще се сглобят слънчеви ферми в орбита с повърхност от 9 км². В орбита полетата независимо ще се трансформират в квадрати, механизмът за които също е изобретен и е доста лек – към 150 г на м².

Учените обмислят две варианти за орбитата на техните слънчеви ферми – геосинхронна с непрекъсната посока към една приемна станция на Земята и по-ниска, която е по-евтина от позиция на разноските за изстрелване, само че с няколко „ роуминг ” станции в орбита с приемни станции, разпръснати по Земята. Последният вид наподобява за предпочитане.

Пет слънчеви ферми в междинна орбита ще изискват 39 изстрелвания и ще обезпечат сред $1 и $2 на киловатчас. Това е 10 до 20 пъти по-скъпо от междинната цена на един киловатчас електрическа сила в Съединени американски щати през днешния ден, само че от позиция на чистотата на околната среда резултатът дава обещание да бъде забележителен.

Източник: skafeto.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР