Първият проект на споразумение, обсъден на срещата на върха за

...
Първият проект на споразумение, обсъден на срещата на върха за
Коментари Харесай

Конференцията за климата: Бедните страни искат компенсации

Първият план на съглашение, разискван на срещата на върха за климата COP27 в Египет, ще резервира задачата за ограничение на световното стопляне до 1,5 градуса по Целзий, само че оставя доста от най-спорните въпроси в договарянията неразрешени преди крайния период в петък., предава Ройтерс.

Председателят на COP27 - Самех Шукри от Египет прикани договарящите да преодолеят разликите си, докато бедните народи разкритикуваха плана като нечестолюбив, защото не дава отговор на потребността им от пари, с цел да се оправят с вредите, които към този момент са нанесени от провокираните от климата стихии, суши и наводнения.

" Времето не е на наша страна, дано се съберем в този момент и да намерим решение до петък ", сподели президентът на COP27 Самех Шукри в писмо до делегатите, оповестено в четвъртък.

Проектът от 20 страници на предстоящо дефинитивно съглашение повтаря задачата от миналогодишния Глазгоуски пакт за климата за ограничение на стоплянето до 1,5C и " приветства " обстоятелството, че делегатите за първи път са почнали полемики за основаване на т.нар фонд за загуби и вреди за страните, опустошени от въздействията на изменението на климата.

Специалният делегат на Съединени американски щати по въпросите на климата Джон Кери сподели предходната седмица, че няколко от близо 200-те страни, участващи в договарянията в Шарм ел-Шейх, са се съпротивлявали за задачата от 1,5C стопляне, над което съгласно учените въздействието на изменението на климата ще се развие рисково. Кери отхвърли да назове имената на тези страни.

Кери организира среща при закрити врата в четвъртък с китайския си сътрудник Сие Женхуа, само че не сподели какво са разискали. " Имаме прогрес. Нека оставим договарянията да продължат ", сподели той, напускайки срещата.

Сие от своя страна сподели, че Китай не е срещу включването на задачата от 1,5C.

Китай и Съединените щати, двата най-големи източника на парникови газове в света, се споразумяха по-рано тази седмица да възобновят съдействието си в региона на климата след пауза, породена от дипломатическото напрежение към Тайван.

Подчертавайки разочарованието от досегашните договаряния, делегация от Англия, Европейския съюз и Канада се срещна с президента на COP27 Шукри в четвъртък, с цел да притегли вниманието към пропуските в актуалните преговорни текстове и да изрази мнението си, че договарянията не би трябвало да се провалят.

Страните, уязвими от изменението на климата, в това число дребните островни народи, показаха, че макар че проектоспоразумението загатва фонд за загуби и вреди, то не включва детайлности за пускане на този фонд - основно условие в договарянията, което делегатите се притесняваха, че може да попречи на окончателното съглашение.

Богатите страни от години се съпротивляват от основаването на подобен фонд от боязън, че той може да ги натовари с безкрайна финансова отговорност за историческия им принос към изменението на климата.

" Всичко по-малко от основаването на фонд за загуби и вреди на тази конфереция е изменничество към хората, които работят толкоз интензивно, с цел да почистят тази среда, и хората, борещи се за човечеството ", сподели Молуин Джоузеф, министър на околната среда на Антигуа и Барбуда.

Проектът също по този начин повтаря настояването от Глазгоу към страните да ускорят ограниченията за последователно понижаване на производството на сила от въглища, макар предлагането на Индия и Европейския съюз да разширят това до всички изкопаеми горива.

Що се отнася до ограничението на световното повишаване на температурата, документът отразява текста, включен в миналогодишното съглашение COP26.

В него се акцентира " че е значимо да се положат всички старания на всички равнища за реализиране на температурната цел на Парижкото съглашение за задържане на повишението на междинната световна температура много под 2°C над прединдустриалните равнища и да се поставят старания за ограничение на повишението на температурата до 1,5° C над прединдустриалните равнища. "

Температурите към този момент са се повишили с 1,1C и се чака да надминат 1,5C без бързи и дълбоки съкращения на излъчванията през това десетилетие.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР