Първият на Балканите: Музей на ютията отваря врати у нас
Първият на Балканите Музей на ютията отваря порти в Пловдив. Експозицията събира на едно място над 1200 реликви от целия свят.
Колекцията от ютии е дарена на музея от починалия към този момент художник Димитър Добрев. Негова дългогодишна пристрастеност е точно издирването и реставрирането на ютии. С това се е занимавал безусловно до последните си дни.
През 2018 година кореспондентът на БГНЕС описа за сбирката на пловдивския художник. В изявление пред БГНЕС тогава Добрев описа за своята пристрастеност.
Ютиите за него са като дребни пластики, споделя той за своята сбирка от над 250 ютии, които към този момент могат да се прегледат свободно в Музея на ютията, част от Регионалния етнографски музей, който ще се обитава в къщата на Невена Атанасова, на емблематичната улица „ Съборна “ в сърцето на Стария град.




