Първият български парк в Северна Америка официално бе открит в

...
Първият български парк в Северна Америка официално бе открит в
Коментари Харесай

Парк в Канада вече носи името на българина Игнат Канев

Първият български парк в Северна Америка публично бе открит в неделя – 10 септември в град Мисисага, в канадската провинция Онтарио, научи Lupa.bg от Генералното консулство на България в Торонто. Новото име на парка е “Iggy Kaneff ” – както в резюме са наричали добре познатия в Канада български филантпол и строител Игнат Канев.

На церемонията участваха десетки български и непознати жители, които живеят на територията на Голямо Торонто. В речта си пред тях генералният консул на Република България в Торонто – госпожа Велислава Панова благодари на всички за съдействието по време на цялата процедура, на фамилията на починалия към този момент господин Игнат Канев – брачната половинка му Диди Канева, двете му дъщери – Анна-Мария и Кристина Каневи, както и на целия екип на компанията.

Специална признателност беше отправена и от името на Министерство на външните работи на Република България към кмета на града госпожа Бони Кромби и към нейния екип, които неуморно работиха през последните две години, за реализирането на концепцията за български парк.



Паркът в центъра на град Мисисага, част от Голямо Торонто, носи името на господин Игнат Канев от края на 2022-а година, само че в този момент публично бе открит.
Инициативата беше подета от Генералното консулство в Торонто, фамилията на починалия Канев и общината в Мисисага.

В Канада, и по-специално в град Мисисага, град Брамптън и Голямо Торонто българинът човеколюбец господин Игнат Канев е прочут със своето строителство, със своето огромно сърце и своята дарителска активност. До гибелта си през юли 2020-а година господин Игнат Канев беше и почетен консул на Република България в Канада.



" Сътрудничеството сред него и Генералното консулство на Република България в Канада беше извънредно ползотворно и точно с помощта на това взаимоотношение на 29 октомври 2017 година беше открит първият български монумент в Канада – бюст на Апостола на свободата Васил Левски.

Родолюбивата активност на Игнат Канев непроменяемо съпътстваше както професионалната му активност, по този начин и всекидневието му на човеколюбец.
Генералното консулство в Торонто благодари на всички, които през годините са работили за подсилване на връзките сред Канада и Република България ", означават от дипломатическата ни задача в Торонто.



Игнат Канев е роден в русенското село Горно Абланово на 6 октомври 1926 година Той е четвъртото от 7-те деца. Няма финансовата опция да учи. Още на 14-годишна възраст напуща България и се открива в Австрия, с цел да търси прехранване. През март 1941 година с още няколко момчета отиват при Никола Парушчолаков, градинар от Горна Оряховица, който има зеленчукови градини в Австрия и търгува със аграрни артикули. След 1945 година го убеждават да не се връща в България. След 5 години чиракуване към този момент има лична търговия и малко произвеждане на плодове и зеленчуци.

През 1951 година зарязва бизнеса в Австрия и съвсем без средства, без да знае британски и без да има някакви връзки и другари, отпътува за Канада. Установява се в Торонто, където стартира работа в строителния бизнес. Първоначално строи дребни къщи за новопристигащите имигранти. Пет години по-късно, през 1956 година, към този момент основава там първата си строителна компания.

Следващата година строи първата си по-висока постройка – на 3 етажа с 9 жилището, а 10 години по-късно към този момент подвига постройка с 262 жилища. Впоследствие годишният оборот на компанията му доближава над 250 млн. $. По време на своята дейна активност като строителен бизнесмен, той издига хиляди къщи, доста публични здания и голф-съоръжения от международна класа.

Занимава се и с търговия на коли. Става представител на „ General Motors “ и продава хиляди коли и камиони. За сполучливия си бизнес той е поканен персонално от президента на компанията на вечеря в Детройт. Собственик е на 6 голф стадиони и огромна строителна компания в Канада. Управител е на благотворителна фондация, носеща неговото име. Богатството му се прави оценка на над 1 милиарда $.

Въпреки че живее в Канада от доста години, той поддържа мощна връзка с България. През 2003 година като самопризнание за приноса му Игнат Канев е бил определен за почетен консул на Република България в Мисисага.

На 30 декември 2016 година, Игнат Канев е награден с една от най-високите награди в Канада – Ордена на Канада. Наградата е връчена на 12 май идната година на специфична гала в формалната резиденция на генералния губернатор на Канада Дейвид Джонстън в Отава.

Благодарение на усърдието и предприемчивостта си Игнат Канев бързо натрупва огромно положение, което му дава опция да се заеме с благотворителна активност. Дарява най-вече за здравни и образователни цели, както и за одобряване на православната черква.

Прави първото си огромно подаяние през 1955 година за болница в Торонто, когато дава непостижимата за следвоенните години сума от 2000 $. Подпомага свои предприемчиви сънародници, пристигнали да търсят шанса си в Канада.

Дава земя и над 1 млн. $ за градеж на православния храм „ Свети Димитър “ в Торонто, осветлен от някогашния Русенски митрополит, а след това патриарх Неофит и от митрополита на Северна Америка и Австралия Йосиф.



Почетният консул на Република България в Мисисага Игнат Канев бе персонално почетен от генерал-губернатора на Канада Дейвид Джонстън със званието „ Член на ордена на Канада ". Награждаването бе на 12 май 2017 година в формалната резиденция на генерал-губернатора в Отава

През 1976 година подарява средства за изграждане на детска градина в родното си село Горно Абланово. А след демократичните промени спомага за ремонта на локалната черква, подрежда компютърен кабинет в учебното заведение и подарява кола за спешна помощ.

През 2001 и 2003 година подарява съоръжение за русенското учебно заведение „ Отец Паисий “. През 2009 година строителният магнат дава 2.5 млн. $ за реорганизация на постройката на Osgoode Hall Law School към Йоркския универститет в Торонто, която след това се назовава на негово име Ignat Kaneff Building.

През 90-те години на 20 век Игнат Канев изпраща голямо количество просветителна и бизнес литература в Русенския университет „ Ангел Кънчев “ в поддръжка на новосъздадения факултет по Бизнес и мениджмънт.

През 2012 година дава два милиона лв. (половината от нужната сума) за построяването на съвременен конферентен комплекс към университета, наименуван на негово име „ Канев Център “. Центърът разполага с многофункционална зала за 800 места, сцена с повърхност 120 m², заседателна зала със 70 места, конферентна зала със 100 места, всичко това оборудвано с най-модерни системи за осветяване, озвучаване, презентации и симултанен превод.

За рождения му ден през 2014 година с негово подаяние от 300 хиляди лева е издигнат културен дом в родното му село Горно Абланово, наименуван „ Канев център “, а читалището е преименувано на „ Канев-Пробуда 1924 “.

 Игнат Канев умря на 12 юли 2020 година на 93 години в Торонто.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР