bTV Репортерите: Спирка „Малкото училище“
Първите слънчеви лъчи огряват Монтана малко след 6:30 часа. Това е и моментът, в който Емилиян и Тоника излизат от вкъщи си и потеглят за работа.
Житейските им историите си наподобяват, само че дълги години не се преплитат. Всеки от тях учи в университет, минава курсове. Следва алтернативата къде да стартира професионалният им път. И по този начин, без да се познават, избират първата им работа да е в учебното заведение в село Лехчево.
Млади преподаватели споделят, че заплащането е значимо, само че не е главнотоСрещат се, годините минават и през днешния ден са другари, сътрудници и годеници.
„ Всеки ден стартира по този метод – ставаме към 5 часа, пием кафе и се подготвяме за дългия ден, който продължава до 16:30 часа в учебно заведение “, споделя Емилиян Рангелов, зам.-директор на СУ „ Св. св. Кирил и Методий “ в село Лехчево.
Управителят твърди, че е жертва на лъжлива скица за лишаване на бизнеса муПътя от града към селото не изминават сами. Пътуват с други учители, които също са от Монтана.
„ Допреди години имаше проведен транспорт, само че в този момент няма подобен. Всеки пътува с персонален автомобил, като доста от сътрудниците сме от Монтана и пътуваме непрекъснато “, изяснява Емилиян Рангелов.
В колата е и Елена – през днешния ден е сътрудник на Емилиян, а преди години – негов преподавател.
Да се употребява уравновесено и единствено с просветителни цели, предлагат от МОН„ Аз работех 25 години в спортното учебно заведение и по едно време се усещах изморена. Реших, че ще ми е по-спокойно да работя на село и най-много, тъй като те имат по огромна потребност от поддръжка “, изяснява Елена Пелова-Цветанова, преподавател по британски език.
Емилиян е зам.-директор на учебното заведение в селото, само че също по този начин и преподава. Задължително в края на всеки работен ден прави лист със задания за идващия.
От МОН разпоредиха инспекция в ОУ „ Тодор Каблешков “Тоника преподава по математика, като разчита и на модерните технологии, с цел да изясни по-лесно всеки урок.
„ Доста млада, държи се добре с нас “, споделя ученикът Александър.
През призмата на времето и двамата през днешния ден вършат равносметка за живота си след избора да преподават на селото вместо в огромния град.
След спор в Народно събрание предлагането отпадна„ Повечето от сътрудниците, с които учихме дружно, избраха да преподават в по-големите градове “, разказва Тоника Иванова, преподавател по математика.
„ Много постоянно получаваме рецензия, че преподаваме тук, защото настройката на обществото за учителите не е както преди години – по напълно друг метод се приема да си преподавател. За страдание, по-голяма част от моите връстници задават въпроса: „ А за какво си преподавател, за какво си в село, за какво не работиш от 8 до 16 часа? “ Аз им давам отговор, че не бих трансформирал нищо “, споделя Емилиян Рангелов.
Той добави, че макар общите резултати има и български възпитаници с добър резултат„ Предполагам, че даже заплащането щеше да бъде по-високо, само че избирам да остана тук, тъй като това е моето предопределение “, допълва Тоника Иванова.
Възможности за смяна не липсвали.
Според учители казусът не е броят на педагозите„ Имах няколко благоприятни условия да отпътува за София. Бях сюрпризиран, че избират тъкмо мен, само че и за момент не съм се поколебал да остава тук “, споделя Емилиян Рангелов.
„ В първия миг той ме уведоми, че ще одобри. За броени часове към този момент в главата ми трябваше да имам доста оферти, с цел да го задържа тук. Не мога да кажа, че сме ги спечелили със заплати, тъй като при нас те са с 50 лева над минималната работна заплата за учителите. Не е със възнаграждение, а с отношението, с изискванията, с позитивните страсти и с психоклимата сред нас – учителите, както и сред учителите, учениците и родителите “, споделя Мария Димитрова, шеф на учебно заведение „ Св. св. Кирил и Методий “.
Бизнесът обаче насочи своите рецензии - „ унищожавате бъдещето на децата “Учебното заведение съществува повече от 150 години. В момента в селото учат 124 деца от първи до седми клас.
Тенденцията в учебното заведение е броят на децата да понижава поради демографската рецесия и трудовата миграция.
Тази събота и неделя 3 мин. Средната възраст на учителите пада: Фактор ли е заплатата? Тази сутрин 4 мин. Защо учители в частна музикална школа не получават заплати? България 2 мин. Учителите ще могат да употребяват изкуствен интелект за основаването на уроци Тази сутрин 2 мин. Честа промяна на учители и хипотетичен душевен тормоз над тях: Родители на митинг против шеф в Пловдив България 3 мин. Учител от София: Смятам, че не е неприятно да имаме алтернатива за повторение на клас Тази събота и неделя 7 мин. Създателят на PISA пред bTV: В България родителите постоянно гледат на учебното заведение като на клиент България 2 мин. Все по-лошите резултати в учебно заведение: Какво би трябвало да се промени в просветителната система? Светът 3 мин. „ Грамотността към този момент не е значима “: В Германия стопират да броят грешките на учениците Тази събота и неделя 3 мин. Средната възраст на учителите пада: Фактор ли е заплатата? Тази сутрин 4 мин. Защо учители в частна музикална школа не получават заплати? България 2 мин. Учителите ще могат да употребяват изкуствен интелект за основаването на уроци Тази сутрин 2 мин. Честа промяна на учители и хипотетичен душевен тормоз над тях: Родители на митинг против шеф в Пловдив България 3 мин. Учител от София: Смятам, че не е неприятно да имаме алтернатива за повторение на клас Тази събота и неделя 7 мин. Създателят на PISA пред bTV: В България родителите постоянно гледат на учебното заведение като на клиент България 2 мин. Все по-лошите резултати в учебно заведение: Какво би трябвало да се промени в просветителната система? Светът 3 мин. „ Грамотността към този момент не е значима “: В Германия стопират да броят грешките на учениците