70% от въздействието върху климата на литър бира се бутилира при опаковане и транспортиране. Тази германска пивоварна има иновативно решение.
За много хора отварянето на леденостудена бира е шанс да се откажат от по-големите притеснения на света.
Но някога спирали ли сте, за да обмислите въздействието на вашия пинта?
Бутилки, кутии и бурета, пълни с течност, носят значително тегло. Според калкулатора на Impact CO2, опаковката и транспортът представляват 70 процента от въздействието върху околната среда на литър (около две халби) бира.
Така че, ако можем да намалим размера на опаковката и следователно транспортните изисквания, можем значително да намалим въздействието на бирената индустрия.
И точно това се опитва да направи пивоварната Neuzelle в.
Безплатна храна: Общинските килери в Женева използват икономиката на споделяне, за да предотвратят разхищението на храна учените отглеждат хидропонен хмел, за да помогнат за „спасяването“ на застрашената от климата бираПравене на бира у дома
„Искаме да станем първата устойчива пивоварна в света“, казва собственикът на Neuzelle, Стефан Фриче.< /p>
Революционната им напитка, направена само от два елемента, бира на прах и вода, вероятно ще промени начина, по който хората пият, според Стефан.
„Всеки може да има своя собствена домашна пивоварна“ с новото си изобретение, казва той на информационна агенция AFP, в помещенията на Neuzelle близо до границата с Полша.
И така, как работи? Прахът се смесва с . Стефан използва ръчна бъркалка, за да смеси бързо съставките, за да избегне образуването на бучки и да създаде пенливата глава, която очакваме на . Буквално е толкова просто.
Този прахообразен формат е преди всичко по-евтин и според Fritsche. Прахът струва около 90 процента по-малко за транспортиране от традиционната бира.
Със своя златист оттенък, горчиво-сладки нотки и пенлива глава, тази най-нова варена от Neuzelle изглежда и има подобен вкус на всяка друга бира, но е безалкохолна и няма мехурчета.
Стефан разработва алкохолна версия и в крайна сметка планира да добави мехурчета, за да стане още по-подобна на бира.
„Трябва да се уверим, че целият град е зелен“ : Как можем да подобрим достъпа до зелени площи в Европа? Слънчево печене: Как слънцето помага да се намалят разходите за хляб в ЛиванЗащо да изобретяваме бирата на прах?
Въпреки че много хора няма да бъдат Примамен от безалкохолна бира, Стефан изчислява, че в света има няколкостотин милиона души, които предпочитат предимно безалкохолни напитки. Така че докато той продължава да разработва алкохолна версия, все още има добър пазар, на който да се докосне.
Пивоварът все още работи с инвеститори, за да пусне праха в търговската мрежа, но се надява да започне да го продава след около четири месеца. Основният целеви пазар ще бъдат африканските и азиатските страни, тъй като прахът е много по-лесен и по-евтин за транспортиране на дълги разстояния от бутилките бира.
Прахообразният формат също спестява време, тъй като лабораторното производство е по-бързо от традиционното варене, което отнема средно два месеца.
Но продуктът може да не работи твърде гладко у дома, който има 500-годишен закон за чистотата на бирата, известен като „Reinheitsgebot“.
Бирата на прах е „хубава иновация“, но „няма да застраши или дори да предизвика нашите традиционни пивоварни“, казва Бенедикт Майер от Баварската асоциация на частните пивоварни.
Не е ясно дали продуктът може дори да се продава като бира съгласно строгите правила, които ограничават съставките до малц, хмел, мая и .
Фриче отказва да разкрие рецептата си, но твърди, че изобретението му е необходимо в свят, който се нуждае от устойчиви решения .
Много от големите мега-пивоварни вече транспортират бира като гел-концентрат, който след това се разводнява при пристигането. Въпреки че това е страхотна стъпка към намаляване на емисиите от транспорта, прахообразният формат има потенциала да създаде още по-големи икономии на климата.
Гледайте видеоклипа по-горе, за да научите повече за тази бира на прах.
Видео редактор • Хана Браун