Партията на Аун Сан Су Чи се тревожи за здравето на бившия лидер на Мианмар, който е в затвора

...
Партията на сваления бивш лидер на Мианмар Аун Сан Су
Коментари Харесай

Партията на сваления бивш лидер на Мианмар Аун Сан Су Чи заяви в четвъртък, че е загрижена, че тя „не получава адекватни медицински грижи“, докато е в затвора, на фона на съобщенията, че здравето й се влошава.

„Ние сме особено загрижени, че тя не получава адекватни медицински грижи и [хунтата] не осигурява достатъчно здравословна храна, нито настаняване с намерението да рискува живота й“, се казва в изявление на Националната лига за демокрация (NLD) във Facebook.

„Ако здравето [на Аун Сан Су Чжи] не само е увредено, но и животът й е застрашен, военната хунта е единствено отговорна“, казаха от партията.

CNN се свърза с хунтата в Мианмар.

Във вторник Ройтерс съобщи, че синът на Су Чжи, Ким Арис, е казал на новинарското издание, че е „изключително притеснен“ за здравето на майка си, казвайки, че тя е имала световъртеж и повръщане и е страдала от тежко заболяване на венците.

Арис, който живее във Великобритания, също каза, че майка му се бори да яде и й е отказано разрешение да посети външен лекар, според Ройтерс.

Ройтерс не каза как Арис е получил информацията относно здравето на майка си, тъй като той каза пред информационната агенция, че не е могъл да се свърже с майка си „по никакъв начин, откакто тя беше задържана от военните“, когато те завзеха властта при преврат в февруари 2021 г.

Suu Kyi Синът на Су Чжи, Ким Арис, каза, че е "изключително притеснен" за здравето на майка си. Алиша Абодунде/Ройтерс

Източник каза на CNN по-рано този месец, че Су Чи страда от гингивит, възпаление на венците и зъбобол, но след това се е възстановила. Графикът на нейното заболяване и възстановяване не е известен.

През последните седмици няколко държави и ООН изразиха загриженост за здравето на бившия лидер, който е изправен пред години в ареста.

На 6 септември Фархан Хак, заместник-говорител на генералния секретар на ООН, призова за освобождаването на Су Чжи, като каза, че „всеки задържан трябва да има достъп до здравни грижи, това е основно право“.

Лидерите на държавите-членки на АСЕАН също се срещнаха миналата седмица в Джакарта, Индонезия – където влошаващата се сигурност и хуманитарна ситуация в Мианмар бяха на първо място в дневния ред. За втора поредна година Мианмар не беше поканен на регионалната среща на върха.

На тази среща на върха вицепрезидентът на САЩ Камала Харис повтори ангажимента на Вашингтон да продължи натиска върху „режима да сложи край на ужасяващото насилие [и] да освободи всички несправедливо задържани и да възстанови пътя на Мианмар към приобщаваща демокрация“.

Су Чжи ръководи Мианмар в продължение на пет години, преди да бъде принудена да напусне властта и да бъде задържана, след като нейната партия беше преизбрана на убедителни избори срещу подкрепяната от военните опозиция.

Армейският генерал Мин Аунг Хлаинг завзе властта по това време през февруари 2021 г., слагайки край на краткия експеримент на Мианмар с демокрацията, затваряйки множество опозиционни фигури и потапяйки бедната нация в Югоизточна Азия в бушуващ граждански конфликт, който продължава и до днес.

Към края на 2022 г. 78-годишният мъж беше изправен пред общо 33 години затвор, включително три години тежък труд, за множество присъди, включително изборна измама и получаване на подкупи.

Управляващата военна хунта на 1 август помилва Су Чжи по пет обвинения, за които е била осъдена преди това, като намали дългите й присъди.

Източник, с когото CNN разговаря по това време и е пряко запознат със случая, каза, че присъдата й е била намалена с девет години и че вече е имало намаления на времето, което тя ще трябва да излежи.

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР