„Възраждане“ срещу новите изисквания за ГТП: Ще останат ли 2 милиона автомобила без преглед?
Партия „ Възраждане “ продължава интензивно да упорства за разрешаване на казуса с към 2 милиона автомобила, които са застрашени да останат без /ГТП/ заради новите условия в разпоредба, влезнала в действие от юли 2023 година Народният представител Ангел Славчев, който повдигна въпроса в Народното събрание, моли за незабавни промени в наредбата , която съгласно него заплашва милиони български водачи.
Повдигнатият проблем и дейностите на „ Възраждане “
Преди повече от седмица Ангел Славчев изнесе брифинг, на който разгласи казуса с новите условия за газовите излъчвания на колите. След този брифинг, Славчев стартира дейни диалози с министерствата и настоя за привикване на междуведомствена комисия, която да прегледа опциите за смяна на наредбата. Той изрази съществени опасения, че сегашната версия на наредбата ще докара до прекъсването от придвижване на милиони коли, които не могат да отговорят на строгите критерии за газови излъчвания.
“Пораженията, които недомислиците във въпросната разпоредба могат да нанесат, са големи, а последствията са за редовия български жител. Наредбата е нормативен акт и тя може да се трансформира единствено от съответното Министерство. Тя не предстои на гласоподаване в Народното събрание. Аз като депутат, обаче, дружно с моите съидейници от „ Възраждане ” ще продължим да настояваме, до момента в който наредбата бъде изменена, тъй че да не заплашва българите и колите им от прекъсване, защото все още доста малко бензинови коли могат да устоят на нейните критерии и да преминат ГТП ”, разяснява Ангел Славчев.
Проблеми с наредбата
Основната рецензия към наредбата е, че условията за газовите излъчвания са на практика недостижими за доста коли, в това число и за някои по-нови модели. Наредбата, призната през 2018 година, стана настояща този юли, когато влезе в действие и сложи нови, по-строги условия. Това основава обстановка, в която коли на 40 години могат да преминат механически обзор без проблеми, до момента в който по-нови коли са застрашени от прекъсване.
Ангел Славчев изясни, че наредбата класифицира неизправностите в колите в три категории – незначителни, обилни и рискови. През 2018 година тогавашният министър на околната среда и водите добави неизправностите, свързани с газовите правила, в категория „ рискови “, което автоматизирано стопира колите от придвижване, в случай че те не дават отговор на новите условия.
Реакции и последващи стъпки
На 3 август 2024 година Ангел Славчев зададе формален въпрос към служебния министър-председател Главчев по отношение на стъпките, които държавното управление възнамерява да предприеме, с цел да реши казуса. Славчев акцентира, че напрежението измежду обществото е огромно и изисква бързи дейности.
В резултат на натиска от страна на „ Възраждане “ служебният министър председател Главчев пое ангажимент в границите на идната седмица да свика междуведомствена комисия, която да прегледа въпроса с наредбата. Веднага след чуването министър-председателят изиска, наблягайки нуждата от съответни дейности.
Предложени промени от „ Възраждане ”
От „ Възраждане “ оферират промени в наредбата , които да разрешат:
„ Осигуряване на 30-дневен период за премахване на проблемите на колите, които не дават отговор на условията, без да бъдат спрени от придвижване.
Възможност колите да получат по-ниска екологична група, вместо да бъдат спрени от придвижване. “
Тези оферти имат за цел да обезпечат повече еластичност и да предотвратят всеобщо прекъсване на коли от придвижване , което би имало съществени последствия за обществото и стопанската система.
„ Възраждане “ продължава да се бори за заслужено решение на казуса с новите условия за техническите прегледи на коли. Партията упорства за действителни промени в наредбата, които да защитят ползите на българските жители. Сега, всички погледи са ориентирани към държавното управление и предстоящата междуведомствена комисия, която ще търси решение на казуса.
От Балчик до Царевец и Рила: Кои са най-хубавите крепости и замъци за летни екскурзии?