Партиите от управляващата коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН искат

...
Партиите от управляващата коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН искат
Коментари Харесай

Управляващите искат запазване на хартиената бюлетина

Партиите от ръководещата коалиция сред ГЕРБ, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ желаят опазване на хартиените бюлетини. Това се разбра по време на съвещание на работна група за промени в изборното законодателство.

" Ние от ръководещото болшинство, не желаем да отпадне хартията ", сподели по време на разискванията ръководителят на парламентарната правна комисия Анна Александрова от ГЕРБ.

И от ДПС-Доган оповестиха, че не желаят да лишават на гласоподавателите правото да гласоподават с хартиена бюлетина, с цел да може хората, които се усещат несигурни в машините " да са спокойни, че го виждат и го има този документ ". Доганистите се оповестиха за въвеждане на сканиращи устройства.

Анна Александрова обаче уточни, че тази година пари за сканиращи устройства не можело да бъдат планувани.

Заседанието на работната група, което протече много безредно, сподели, че болшинството в Народното събрание не е трансформирало позицията си и не мисли за връщане на машинното гласоподаване, което би лимитирало опциите за измами и операции с броенето на хартиените бюлетини и отчитането на гласовете.

След рухването на последния кабинет " Борисов ", през април 2021 година Народното събрание вкара наложително машинно гласоподаване в секциите с над 300 гласоподаватели. Това обаче бе зачеркнато с един размах от така наречен " хартиена коалиция " сред ГЕРБ, Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия, които през декември 2022 обезсмислиха машинното гласоподаване. Оттогава устройствата с тъчскрийн са превърнати в елементарни принтери за хартиени разписки, които се броят на ръка.

Сега измежду обсъжданите оферти за промени в изборното законодателство, с изключение на за въвеждане на скенери, които да обобщават резултатите в секциите в края на изборния ден, има и оферти за основаване на преброителни центрове.

Даниел Стефанов от Център за електорални проучвания към Нов български университет уточни, че съгласно техни калкулации в преброителните центрове би трябвало да бъдат наети в допълнение сред 4000 и 6000 души. По думите му партиите би трябвало да помислят дали са съгласни да понижат броят на членовете на секционните комисии и по този начин да се компенсира броят на хората, които да бъдат наети в преброителните центрове.

От ЦИК пък показаха, че преди време са правени опити с броене със сканиращи устройства, а той е посочил, че даже минимално излизане от квадратчето води до това скенерът да регистрира бюлетината като недействителна. По думите на Цветозар Томов от ЦИК би трябвало да се намерения за промяна на метода, по който се отбелязва вота.

През последните години изборните промени съвсем постоянно са правени небрежно малко преди избори, което е водело до публично напрежение и проблеми в самия избирателен развой.

" Правили сме и сме били упреквани за промени в Изборния кодекс в последния миг. Сега е моментът да намерим верните решения ", призна в този момент Александрова, с което даде знак, че този път няма да се бърза с промените в изборното законодателство.

Работната група ще продължи да се събира, с цел да разисква по какъв начин да бъде изменен Изборния кодекс. През януари бяха признати на първо четене пет законопроекта. Предложенията на обособените партии са разнородни, а част от тях даже са противоречащи си, а.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР