Парламентът реши как ще се избира състав на КЗК
Народните представители могат да оферират претенденти в 7-дневен период от приемането на процедурните правила, като предложенията се съпровождат с писмени претекстове, които аргументират положителната професионална известност на съответния претендент.
Кандидатите ще бъдат проверявани за принадлежност към някогашната Държавна сигурност и разследващите служби на Българската национална войска и изслушани в Комисията по икономическа политика и нововъведения.
Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за реализиране на общественополезна активност, и професионални организации не по-късно от три дни преди чуването могат да показват на отрасловата комисия мнения за препоръчаните претенденти, включващи и въпроси, които да им бъдат заложени.
Медиите могат да изпращат в комисията въпроси към претендентите, които също да им бъдат заложени. Анонимни мнения и сигнали не се преглеждат.
При гласуването в пленарната зала за определен ще се счита претендентът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, плануват процедурните правила.
От „ Продължаваме промяната-Демократична България “ (ПП-ДБ) възразиха против 7-дневния период за предложение на претенденти и желаеха той да е 14 дни, според парламентарния устав. Предложението им обаче за удължение на периода с една седмица беше отхвърлено с 62 гласа „ за “, 124 срещу и 19 въздържал се.
Надежда Йорданова (ПП-ДБ) разяснява, че от тези седем дни период единствено пет са работни. Според нея цялото редуциране на периодите навежда на мисълта, че ръководещите пристъпват към избор, тъй като към този момент са си разпределили квотите и са си избрали хората. Това не е стъпка към образуване на държавни органи с публично доверие, означи тя.
Александър Иванов (ГЕРБ-СДС) я упрекна, че подвежда залата и преекспонира периода от седем дни. На 7 февруари тези правила са признати от отрасловата комисия и от седмица към този момент знаете и можете да подготвите претенденти, уточни той. Вие сте правили процедури и с доста по-кратки периоди, разяснява Иванов.