Европа трябва да участва активно в каквито и да било

...
Европа трябва да участва активно в каквито и да било
Коментари Харесай

Кая Калас: Европа трябва да бъде на масата за мирните преговори за Украйна

Европа би трябвало да взе участие интензивно в каквито и да било мирни договаряния за Украйна, сподели през вчерашния ден висшият представител на Европейски Съюз за външната политика Кая Калас пред Европейския нюзрум - платформа за съдействие сред 23 европейски информационни организации, измежду които е и Българска телеграфна агенция. Тя отхвърли и изказванията на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп за Украйна и Газа, наблягайки ролята на Европа като благонадежден световен сътрудник.

" Европа би трябвало да бъде на масата " за мирни договаряния за преустановяване на войната на Русия против Украйна, сподели през вчерашния ден висшият представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас в изявление за Европейския нюзрум.

Бившата естонска министър-председателка акцентира, че изходът от войната на източния фланг на Европейски Съюз " също ще повлияе доста на това, което се случва в Европа ". Според нея без европейците и украинците няма да има договорка.

По-рано тази седмица президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп загатна опцията Украйна " да стане съветска " някой ден, повтаряйки, че желае съглашение с Украйна, с цел да получи достъп до нейните редкоземни метали като изискване за продължение на поддръжката на Вашингтон за Киев.

Калас добави, че Русия сега не демонстрира същинска воля за спокойно споразумяване на спора.

Тя разяснява връзките на Европейски Съюз с новата администрация във Вашингтон, като акцентира смисъла на укрепването на трансатлантическите връзки и ролята на Европа по въпросите на световната сигурност. " Важно е Съединени американски щати да останат нашият непосредствен съдружник ", акцентира Калас.

Според висшия представител на Европейски Съюз по външната политика силата на Европейски Съюз е, че той е " предвидимият и благонадежден сътрудник ".

Украйна разчита на финансова и оръжейна помощ от западните съдружници, откогато Русия нахлу в страната на 24 февруари 2022 година Съюзниците на Киев също вкараха наказания против основни браншове на съветската стопанска система, с цел да се опитат да понижат способността на Москва да финансира военната акция в Украйна.

Продължаващият към този момент близо три години спор докара до унищожаването на значима инфраструктура в разнообразни региони на Украйна и аргументи гибелта на неизвестно какъв брой цивилни и военни.

Говорейки в Брюксел също през вчерашния ден, американският министър на защитата Пийт Хегсет сподели, че " е нереалистично " Украйна да се върне към границите си отпреди 2014 година, когато Русия окупира нейни територии за първи път. В същия дух той омаловажи вероятността Украйна да се причисли към Организацията на Северноатлантическия контракт (НАТО) -силен боен съюз от 32 страни.

Тези мнения бяха направени в миг, когато Тръмп и съветският президент Владимир Путин организираха " дълъг и извънредно работлив " телефонен диалог, в който се съгласиха договарянията за преустановяване на войната в Украйна " да стартират неотложно ". 

Близкият изток: " Хора не може да бъдат премествани със мощ "

Кая Калас сподели, че Европейският съюз също би трябвало да взе участие в договарянията за бъдещето на Газа, където сега е в действие преустановяване на огъня сред терористичната формация " Хамас " и Израел. Тя се разгласи срещу концепцията на Тръмп линията да бъде превърната в " Ривиерата на Близкия изток " и живеещите там палестинци да бъдат изселени в Йордания и Египет.

Отхвърляйки изказванията на президента на Съединени американски щати, висшият представител на Европейски Съюз за външната политика приведе аргумента, че " не може хора да бъдат да бъдат премествани със мощ и всяко присвояване на земя би било нелегално ". В същото време Калас добави, че Газа " в никакъв случай повече не трябва да се трансформира в леговище за терористи ".

Етническото пречистване, разбирано като принудително прогонване на етническа група от територия, е закононарушение против човечеството и може да да бъде считано и за геноцид съгласно Организацията на обединените народи (ООН).

Арабската лига, включваща 22 страни, също отхвърли проектите на Тръмп, наблягайки нуждата от използване на решението с две страни, което планува основаването на палестинска страна в линията Газа и на окупирания Западен бряг, която да съществува взаимно с израелската страна.

" Европейският съюз поддържа решението с две страни ", сподели Калас. " Разбира се, израелците се тревожат за сигурността си, само че без правата на палестинците да бъдат зачитани, няма да има никаква сигурност и за Израел ", добави тя, наблягайки, че Газа също е неразделна част от бъдещата палестинска страна.

Орязването на средствата за USAID - ще се намеси ли Европейски Съюз?

След като встъпи в служба предишния месец, Тръмп реши да замрази средствата за американската Агенция за интернационално развиване (USAID), което докара до претенции Европейски Съюз да се намеси вместо Съединени американски щати.

Попитана дали Европейският съюз може да се намеси и да запълни празнината, откакто Съединените щати взеха решение да преустановят помощта за развиване, Калас сподели, че Европейски Съюз " няма да запълни автоматизирано празнината с европейски пари, тъй като първо, ние нямаме тези средства, и второ, мисля, че това също е опция за нас да увеличим геополитическата си мощност ", сподели тя пред Европейския нюзурм.

Тя се оплака, че сега Европейски Съюз поддържа доста организации със обилни средства, само че това съвсем не се вижда. Калас сподели, че актуалната обстановка е опция да се направи европейското знаме по-видимо и да се покаже на хората от кое място в действителност идва поддръжката.

Тя даде като образци палестинските управляващи и Агенцията на Организация на обединените нации за подкрепяне на палестинските бежанци.

По данни на Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) през 2023 година Съединени американски щати са били страната, дала най-вече средства за развиване - близо 65 милиарда $ (62,5 милиарда евро). Европейски Съюз и страните от Съюза обаче са дарили общо съвсем 96 милиарда евро (100 милиарда долара) през същия интервал. Германия е съдействала с към 34 милиарда евро, сочи статистика на Европейски Съюз.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР