Вкараха в закон коледните и великденските добавки
Парламентът дефинитивно записа в закон така наречен коледни и великденски добавки. Депутатите одобриха на две четения в едно съвещание промени в Закона за общественото подкрепяне, препоръчани от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители.
С измененията беше уголемен кръгът на хората, които имат право на тях. Помощта ще се получава два пъти годишно – през април и през ноември.
Според вносителя задачата е основаване на стабилно законодателно решение и устойчива държавна политика за подкрепяне на всички уязвими нискодоходни групи – самотни майки, многодетни фамилии, пенсионери с размер на пенсията под прага на беднотия, за посрещане на най-светлите празници.
Досега само групата на пенсионерите имаше право на такова целево подкрепяне.
Цветан Предов от „ ИТН " предложи в зала публицистична корекция, която планува за всички деца да се получават великденски и коледни добавки. В плана на вносителите е планувано ограничаване, като в кръга на имащите право на празничните добавки бяха деца, настанени в приемни фамилии или в фамилии на родни, младежи от 18 до 21 години, които до навършване на тази възраст са употребили обществена или интегрирана здравна услуга за резидентна грижа и я напущат за първи път.
Предвидената поддръжка с
целева помощ през месеците април и ноември годишно ще бъде ориентирана към пенсионери с приходи под линията на беднотия, лица с увреждания, самотно живеещи лица, самотни майки и други групи,
при вземане предвид на избрани критерии за достъп до помощта.
Размерът на целевата помощ ще бъде определян в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, само че не може да бъде по-малък от миналата година.
Право на празничните добавки ще имат и ветераните от войните, които са подпомагани от Агенцията за обществено подкрепяне.
За реализирането на законодателната самодейност не се плануват спомагателни разноски за администриране и това няма да има директно или индиректно влияние върху държавния бюджет, тъй като няма да се постанова осъществяването на нова обществена оценка.
В дебата Цветан Предов съобщи, че „ ИТН “ ще поддържат законопроекта. Според него обаче не е време в този момент да се уголемява кръгът на получаващите тези помощи. И предложи в идващото 52-ро Народно събрание да се направи работна група и да се обсъдят всички благоприятни условия. През 2000 година приехме закон за протекция на детето, уточни депутатът. И тъй като, по думите му, всяко дете може да попадне в даден миг в презумпцията на накърнимост, по тази причина предлагаме за всички деца да се получава помощ за Великден и Коледа.
Борислав Гуцанов, „ БСП-Обединена левица “, посочи, че записана към този момент в законопроект,
такава наредба може да даде предсказуемост на хората, които се нуждаят от сходна поддръжка.
Не единствено пенсионерите по тези празници имат потребност от поддръжка, по тази причина включихме деца, хора с увреждания, хора, изпаднали в тежка обстановка, акцентира някогашният обществен министър. Според него е нужна предсказуемост, хората да знаят, че ще имат тази поддръжка, а не да се отпуска по волята на ръководещите.
Георги Георгиев от „ Възраждане “ разяснява, че, когато приказваме за помощ на уязвими групи, е добре страната да има съответна и ясна политика и регламентирани правила. Ще подкрепим законопроекта, тъй като това е верният метод, а не всяка година да има пазарлъци в залата за нещо, което би трябвало да бъде ясно написано, акцентира депутатът.
С измененията беше уголемен кръгът на хората, които имат право на тях. Помощта ще се получава два пъти годишно – през април и през ноември.
Според вносителя задачата е основаване на стабилно законодателно решение и устойчива държавна политика за подкрепяне на всички уязвими нискодоходни групи – самотни майки, многодетни фамилии, пенсионери с размер на пенсията под прага на беднотия, за посрещане на най-светлите празници.
Досега само групата на пенсионерите имаше право на такова целево подкрепяне.
Цветан Предов от „ ИТН " предложи в зала публицистична корекция, която планува за всички деца да се получават великденски и коледни добавки. В плана на вносителите е планувано ограничаване, като в кръга на имащите право на празничните добавки бяха деца, настанени в приемни фамилии или в фамилии на родни, младежи от 18 до 21 години, които до навършване на тази възраст са употребили обществена или интегрирана здравна услуга за резидентна грижа и я напущат за първи път.
Предвидената поддръжка с
целева помощ през месеците април и ноември годишно ще бъде ориентирана към пенсионери с приходи под линията на беднотия, лица с увреждания, самотно живеещи лица, самотни майки и други групи,
при вземане предвид на избрани критерии за достъп до помощта.
Размерът на целевата помощ ще бъде определян в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, само че не може да бъде по-малък от миналата година.
Право на празничните добавки ще имат и ветераните от войните, които са подпомагани от Агенцията за обществено подкрепяне.
За реализирането на законодателната самодейност не се плануват спомагателни разноски за администриране и това няма да има директно или индиректно влияние върху държавния бюджет, тъй като няма да се постанова осъществяването на нова обществена оценка.
В дебата Цветан Предов съобщи, че „ ИТН “ ще поддържат законопроекта. Според него обаче не е време в този момент да се уголемява кръгът на получаващите тези помощи. И предложи в идващото 52-ро Народно събрание да се направи работна група и да се обсъдят всички благоприятни условия. През 2000 година приехме закон за протекция на детето, уточни депутатът. И тъй като, по думите му, всяко дете може да попадне в даден миг в презумпцията на накърнимост, по тази причина предлагаме за всички деца да се получава помощ за Великден и Коледа.
Борислав Гуцанов, „ БСП-Обединена левица “, посочи, че записана към този момент в законопроект,
такава наредба може да даде предсказуемост на хората, които се нуждаят от сходна поддръжка.
Не единствено пенсионерите по тези празници имат потребност от поддръжка, по тази причина включихме деца, хора с увреждания, хора, изпаднали в тежка обстановка, акцентира някогашният обществен министър. Според него е нужна предсказуемост, хората да знаят, че ще имат тази поддръжка, а не да се отпуска по волята на ръководещите.
Георги Георгиев от „ Възраждане “ разяснява, че, когато приказваме за помощ на уязвими групи, е добре страната да има съответна и ясна политика и регламентирани правила. Ще подкрепим законопроекта, тъй като това е верният метод, а не всяка година да има пазарлъци в залата за нещо, което би трябвало да бъде ясно написано, акцентира депутатът.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




