Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред се събра

...
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред се събра
Коментари Харесай

Антикорупционният закон в два варианта бе одобрен от вътрешната комисия на НС

Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и публичен ред се събра на първото си съвещание и гласоподава двата законопроекта за нов антикорупценен закон. Текстовете, импортирани от Кирил Петков от " Продължаваме Промяната " и тези на служебното държавно управление събраха по 17 гласа. Двама гласоподаваха " въздържал се " и за двата текста.

" Корупцията е измежду главните аргументи за загубата на публично доверие. Затова идентифицирахме корупцията като зложелател номер едно, сподели Кирил Петков. Това е повода ние да предлагаме нов закон, с цел да бъде основан самостоятелен орган за следствие на корупцията, само че и да има механизми той да не се трансформира в бухалка ", уточни Петков, представен от Българска телеграфна агенция.

Милен Матеев от показа законопроекта на " Продължаваме промяната ", съгласно който се предлага сегашната КПКОНПИ да бъде разграничена на две. " Ако прокуратурата и следствието работеха дейно, нямаше да имаме такива равнища на корупцията ", уточни Матеев.

Правосъдният министър Крум Зарков, представяйки законопроекта на Министерския съвет, съобщи, че е добре да има специфична отраслова организация. Министерски съвет предлага новият орган да не бъде избиран единствено от Народно събрание, а на квотен принцип - двама от Народното събрание, един от президента и по един от двете висши съдилища.

Зарков напомни, че в предложенията е заложено ротационно председателство всяка година.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР