Париж и Рим наблюдават със смесица от страх и надежда

...
Париж и Рим наблюдават със смесица от страх и надежда
Коментари Харесай

"Половин Европа се тресе" заради бъдещия финансов министър на Германия

Париж и Рим следят със комбинация от боязън и вяра договарянията за държавно управление в Берлин. Причината е, че без либералите няма по какъв начин да се сформира кабинет, само че водачът им, който желае да е част от него, може да изиска да затвори фискалното кранче, преди малко разхлабено от канцлера Ангела Меркел в тандем с френския президент Еманюел.

" Призрак броди из Европа. Нарича се Кристиан Линднер. Няма да има ново федерално държавно управление без него. А работата му фантазия се назовава финансов министър, " немското издание " Фокус ".

Коментарът му, упоменат и в потърсилия разнообразни погледи към тематиката английски в.
се появи два дни преди предварителните диалози в Берлин да покажат, че социалдемократите, спечелили изборите, зелените и либералите от Свободната демократическа партия имат предпочитание да сформират държавно управление, откакто (поне съгласно изявления в медиите) са по основни въпроси.

Дълговата спирачка

Влизането на Линднер във финансовото министерство ще съвпадне с миг, когато Франция и Италия упорстват за смяна на пакта за непоклатимост и напредък, наложил прецизни разноски на държавните заеми в разгара на рецесията в еврозоната.

Според пакта бюджетните дефицити не трябва да надвишават 3% от брутния вътрешен артикул (правилата не са в действие поради пандемията до края на 2022 г.). Германските либерали са по-близо до Австрия, Дания и Нидерландия по този въпрос - те желаят разпоредбите да влязат още веднъж в действие след пандемията. За разлика от тази позиция досегашният немски финансов министър и предстоящ канцлер, социалдемократът Олаф Шолц, завоюва благосклонности като " прагматик ", а не идеолог, в Париж и Рим, с поддръжката за общия дълг като част от възставяването от пандемията.

" Половин Европа се тресе " (според " Фокус " ) под краката на Линднер, твърдолинеен последовател на фискалната дисциплинираност, в миналото призовавал Гърция да бъде краткотрайно изритана от еврозоната и отхвърлил икономическите проекти на Макрон, тъй като създавали " система в руски жанр ".

Дали либералите ще са толкоз твърди

Според " Гардиън " Линдрен съумял да провокира дребен дипломатически случай на вечеря в Берлин, където декларирал (по думите на участвал на събитието), че " не можем да използваме спестовните сметки на немските служащи, с цел да спасим спестяванията на италинците ". В резултат италианският дипломат в Берлин вдигнал ръка, откакто напомнил, че Италия също е внесла пари в гръцките избавителни фондове, добавил: " Ако добре си припомням, италианците бяха тези, които заплатиха немските задължения. "

Дали обаче либералите ще са толкоз твърди в държавното управление, колкото бяха отвън него, е нещо, което не може да се приема за даденост, написа " Гардиън ". Свободната демократическа партия е типично немска, макар че в Европарламента депутатите ѝ са в една и съща група с тези на френския президент Еманюел Макрон. FDP е насочена към бизнеса, само че мощно сериозна към либертарианството от американски вид, обществено демократична, само че и алегрична към огромните по кейнсиански държавните разноски.

В обединенията си със социалдемократите предишния век те съставляват спирачката за харчене на държавното управление, само че последния им съюз с канцлера Ангела Меркел във властта ги накара да схванат по сложния метод, че в случай че не са гъвкави, може да изгубят. Сривът им с 10 пункта на изборите през 2013 година, изкарал ги от Народното събрание, е (според цитирания от изданието ръководител на свързаната с либералите фондация " Фридрих Науман " ) е частично обвързван със разногласията, в които влязоха за неизбежните избавителни стратегии по време на рецесията в еврозоната. Това изтика встрани либертарианското малцинство в партията.

Освен това настройката в Германия - а с нея и страховете от струпване на още дълг - може да се трансформират, до момента в който обстановката се трансформира, а лихвите по заемите са негативни, съгласно Кристиан Одендал, основен икономист от мозъчния концерн Център за европейска промяна. По думите му бъдещото държавно управление с либералите ще е обвързано по закон с съответни клиатични цели, които съгласно предложенията на FDP ще доведат неизбежно до повишение на цените на въглеродните излъчвания - нещо, което и те самите не желаят.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР