Папа Франциск обяви две ключови назначения, които отразяват неговото желание

...
Папа Франциск обяви две ключови назначения, които отразяват неговото желание
Коментари Харесай

Папа Франциск направи две значими назначения, които провокираха полемики

Папа Франциск разгласи две основни назначения, които отразяват неговото предпочитание за промени в Католическата черква, само че също така породиха въпроси и рецензии. Докато едното предопределение е знак на инклузивност и разнообразие, другото провокира диспути за салдото на властта и функциите в Църквата.

Назначението на архиепископа на Сан Диего кардинал Робърт Макелрой за архиепископ на Вашингтон притегля изключително внимание. На 6 януари 2025 година папа Франциск го назначи отпред на столичната архиепископия, заменяйки пенсионирания негър кардинал Уилтън Грегори.

Това е изключително значимо, като се има предвид прогресивната позиция на Макелрой и неговата очевидна рецензия към Доналд Тръмп. Макелрой е прочут с поддръжката си за обществената правдивост, имиграционната промяна и климатичните промени. Той постоянно е заемал позиции, противопоставящи се на политиките на Тръмп, включително срещу разделянето на фамилии на границата.

Решението провокира медиен интерес в Съединени американски щати, така като то съответствува с връщането на Тръмп в Белия дом за втори президентски мандат. Възрастта на кардинал Макелрой от съвсем 71 години значи, че той надали ще бъде дълго време отпред на Вашингтонската архиепископия, защото епископите на католическата черква следва да подадат оставка на 75 години, като папата може вероятно да удължи служението им.

Това предопределение следва да продължи почти колкото мандата на Тръмп, което демонстрира ясно желание на папа Франциск да постави изявен съперник на Тръмп отпред на църквата във Вашингтон тъкмо по време на неговия престой в Белия дом.

Назначението му в столицата на Съединени американски щати се възприема като политически сигнал, изключително поради разграничената американска Католическа черква. Вашингтон е стратегическо място, което укрепва въздействието на прогресивната линия на папата.

Другото значимо решение е историческото предопределение на сестра Симона Брамбила като началник на Дикастерията за монашеския живот. За първи път жена поема управлението на този значим орган. Сестра Брамбила е член на Конгрегацията на мисионерките от Консолата и има богат опит в задачи и ръководство.

Едновременно с това обаче папата назначи кардинал Анхел Фернандес Артиме за пропрефект на същата дикастерия, като официално той е зависещ на сестра Брамбила. Тази обстановка е неповторима за Католическата черква, защото кардинал, който нормално заема най-високите рангове в Църквата, ще извършва подчинена роля по отношение на жена.

Въпреки че официално сестра Брамбила е отпред на дикастерията, кардинал Артиме, със своя сан и въздействие, евентуално ще играе фактическата роля на водач. Това провокира въпроси по отношение на действителната власт и баланс в ръководството на тази дикастерия.

Назначението на сестра Брамбила може да бъде възприето като историческо, само че комбинацията с ролята на кардинал Артиме размива символизма и слага под въпрос дали дамите в действителност получават пълноценна власт във Ватикана.

Двете назначения демонстрират упоритостта на папа Франциск да промени обичайна конструкция на Католическата черква, само че също по този начин разкриват сложностите на сходни промени. Докато сестра Брамбила и архиепископ Макелрой символизират прогресивни промени, техните функции провокират полемики и слагат въпроси за салдото сред символика и действителна власт.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР