На следващата китайска мисия до Луната ще има европейско участие
Панорамна фотография на Луната, снимана от предходната спускаема задача на Китай “Чанг’e 5 ”. Photo credit: CNSA/CLEP
Европейската галактическа организация (ESA), френската галактическа организация (CNES) и Китайската национална галактическа администрация (CNSA) подписаха съглашение за съдействие. Като резултат идната китайска лунна задача “Чанг’e 6 ”, която ще излети през 2024 година, ще е оборудвана с европейски принадлежности.
Задачата на “Чанг’e 6 ” е да вземе проби от противоположната страна на Луната и да ги достави на Земята. Европейската галактическа организация ще обезпечи на тази задача анализатор за проучване на йони с негативен заряд, а френската – детектор за премерване на газ радон и неговите разпадни артикули.
Последната китайска задача до Луната “Чанг’e 5 ” кацна на забележимата ѝ страна през 2020 година, взе към 1 731 грама проби от скалите и грунда, след което излетя и се завърна на Земята.
Европейската галактическа организация е и сериозен сътрудник на НАСА в програмата “Артемис ”. Космическият транспортен съд “Орион ”, който предходната година обиколи Луната и се завърна, е на половина издигнат от Локхийд Мартин, на половина – от Еърбъс (които вършат сервизния му модул). ЕКА ще взе участие в градежа на окололунната станция “Гейтуей ”, като организацията строи за нея модула ESPRIT.
Инфо: Ленърд Дейвид