Паметта на смел християнин, който оставил ярка следа в историята

...
Паметта на смел християнин, който оставил ярка следа в историята
Коментари Харесай

Красиви имена черпят за праведник, оставил ярка следа в историята на християнството!

Паметта на самоуверен християнин, който оставил ярка диря в историята на християнството, почитаме на 28 септември. Той основал 3 манастира.
В началото на четвърти век сл. Хр. живял благочестивият християнин Свети Харитон.

По това време царувал император Аврелиан, който бил безжалостен съперник на християните.

Доносници съобщили на императора, че Свети Харитон е християнин и императорът го привикал за разпит.

Накарал го да се поклони на идолите и да желае амнистия от тях, тъй като се отрекъл от боговете.

Познал истината в лицето на Христос, Свети Харитон цитирал текстове от Светото писание и от поученията на Свети деятел Павел.

Възмутен от нахалството на християнина, император Аврелиан го осъдил на жестоки мъчения.

През деня бойците изтезавали до гибел Свети Харитон, през нощта той по превъзходен метод оздравявал. И по този начин известно време.

Писнало на император Аврелиан да се занимава със Свети Харитон и го заточил в каторгата.

Минало известно време, императорът умрял.

Неговият правоприемник не мразел християните и ги освободил от пандиза.

Преживените страдания и премеждия усилили още повече вярата на Свети Харитон, тъй като той персонално се убедил в могъществото на Всевишния.

Когато бил пуснат на независимост, Свети Харитон първо отишъл до Йерусалим, с цел да се поклони на светите места, а по-късно се скрил в една пещера, където заживял в пост и молитва.

Дошли в пещерата разбойници, които желали да убият праведния мъж.

Господ избавил живота му по един в действителност вълшебен метод. Изпратил змия, която изляла своята отрова в съда с вино в пещерата.

Разбойниците пили от виното и се отровили.

Оказало се, че пещерата, в която се заселил, с цел да води благоверен и непретенциозен живот, била цялостна със съкровища, заграбвани от същите разбойници в продължение на години.

След като разкрил голямото имане, Свети Харитон раздал част от него на бедните, а с другата част основал манастир, който кръстил Фаре.

Пещерата, в която Свети Харитон се заселил, била превърната в черква. За малко време се събрали доста монаси. За да има ред и дисциплинираност, Свети Харитон написал правила за водене на отшелнически живот.

Минали години, Свети Харитон още веднъж жадувал за тишина и успокоение. Той напуснал манастира и се заселил в друга пещера.

Минало известно време в уединение, само че част от монасите от предходния манастир отказвали да живеят без него и се заселили към пещерата.

Наложило се Свети Харитон да основе втори манастир.

Събрали се още повече монаси и се наложило да основе и трети манастир.

Ежедневно Свети Харитон беседвал с монасите за Господ, праведния живот и силата на вярата във Всевишния, която той персонално изпитал на млади години.

Свети Харитон стар и усетил, че краят на земните му дни наближава.

Повикал игумените от трите манастира, с цел да им даде своите последни директиви. Обещал, че ще бъде със своите монаси, с цел да ги поддържа духом до свършека на света.

Те го запитали къде да бъде заровен. За да няма разногласия след неговата кончина, Свети Харитон избрал пещерата, в която първо се заселил преди да основе първия манастир.

Там умрял добродушно на 28 септември през 350 година.

Свети Харитон е първият, който вкарва монашеското пострижение в живота на монасите, което се практикува и до през днешния ден.

Имен ден честват Харитон, Хари, Тони, Харитонка, Тонка.

На 28 септември си спомняме за смелия български бунтовник поп Харитон Халачев, роден през 1835 година

По време на Априлското въстание, дружно с Бачо Киро Петров и още смели революционери, храбро бранят Дряновския манастир.

Проливат своята кръв за българската независимост.

Спомняме си и за емблематичната баба Тонка Обретенова от Русе, чието самоуверено семейство взе участие в освободителните мероприятия срещу турските поробители.

Харитон

Какво значи името Харитон? Кога Харитон чества имен ден.

1. Харитон е древногръцко име, което значи общителен, добър.

2. Мъжете с това име честват имен ден на 28 септември.

3. Още от детство Харитон е доста обективен, само че и доста непреклонен.

4. Мъжете с това име постоянно държат на думата си.

5. Харитон е пореден в своите решения и нормално основава мощно семейство.

6. Мъжете с това име нямат възприятие за комизъм.

Значение на буквите в името

Х залагат в живота на своите лични сили, предпочитание да завоюват авторитет, наклонност да бъдат самостоятелни в живота, сензитивност към оценки, които дават за тях близките.
А знак на началото, силата и желанието да започнеш нещо и да го осъществиш, предпочитание за нравствен и физически комфорт.
Р дарба да не бъдат излъгани от външни фактори, дарба да проникват в същността, самочувствие, блян за интензивност, храброст, пристрастеност и от време на време безразсъдно вдишване на риск и авантюризъм, податливост към догматизъм в разсъжденията.
И финес, сензитивност, добрина, блян към естетика с околната среда, сантиментален мек темперамент, успеваемостта и практичността доста постоянно е просто поза, с цел да се скрие същинската същина.
Т креативна персона, сензитивен темперамент, вътрешен глас, блян към непрестанно търсене на истината, признакът на кръста припомня за преходността на живота и по тази причина не отсрочват нещата, които могат да се свършат в този момент.
О мощни и дълбоки усеща, дарба да се оправят с парите, нужда от самопознание, предпочитание да се разбере личната цел, богата вътрешен глас, дарба да отделят най-важното и значимото от суетата на живота.
Н знак на митинг, отменяне на всичко безсистемно, вътрешна мощ, изострен сериозен разум, предпочитание за духовно и физическо здраве, усърдие и упорита работа, отменяне на монотонната и скучна работа.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР