Паметникът на Шипка ще посреща туристи и през коледните почивни дни
Паметникът на Свободата на връх Шипка ще работи през коледните почивни дни. Музеят ще работи с естественото си работно време, в случай че не се влошат внезапно метеорологичните условия, съобщи кореспондентът на БГНЕС в района.
За да няма сюрпризирани туристи, от музея поучават да се следи осведомителният им уебсайт. Национален парк-музей „ Шипка-Бузлуджа “ ще почива само на 31 декември и 1 януари. Достъпът до монумента се прави единствено пеш по стълбите. Затворен поради насъбран сняг е пътят за коли.
Директорът на музея доктор Чавдар Ангелов предизвестява туристите да бъдат деликатни поради заледяванията и бързата смяна на времето. Той умолява посетителите, които ще решат да се качат на чутовния връх, да се преценяват с напътствията на чиновниците и полицейската защита. От планинската избавителна работа предизвестяват туристите да не се отделят от маркираните направления в планината и постоянно да имат зареден мобилен телефон в себе си.
Основният камък на паметника е положен на 24 август 1922 година, а построяването му приключва през 1930 година Той е тържествено открит от цар Борис Трети на 26 август 1934 година Паметникът съставлява огромна кула от доломит с форма на пресечена пирамида, с височина 31,5 м. Над входа на кулата стои голям бронзов лъв с дължина 8 м и височина 4 м, а на другите страни на кулата са изписани местата на огромните сражения – Шипка, Стара Загора, Шейново. Женска фигура въплъщава успеха над турските войски. На приземния етаж на паметника стои огромен мраморен саркофаг, в който се пазят част от костите на съветските войни и българските опълченци. Над него има още 4 етажа, на които са ситуирани някои копия на български бойни флагове и други реликви.
На върха на кулата се открива прелестна гледка на върха Шипка и покрайнината.
Паметникът е повдигнат в чест на Шипченската епопея. Тя включва боевете, които са се разиграли на най-високите точки на Шипченския проход, където са върховете Свети Никола, Орлово гнездо, Шипка и други: завладяването на прохода от съветски елементи Първа борба при Шипка, решителните боеве 9 – 11 август 1877 година Втора борба при Шипка и Стоенето на Шипка.
В комплекса Шипка влиза и остарялата реставрирана черква. При реставрацията ѝ в нея бил открит един от най-старите български ръкописи – Енински деятел от 11 век. На север се намират селищата Шипка и Шейново, взели участие интензивно в Освободителната война. От тези селища стартира националният монумент Шипка. Край Шейново е Паметникът на успеха. Там е била разрушена и пленена войската на Вейсел паша. /БГНЕС
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ